Wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach

Wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach - wie1
Wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach - wie3
Wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach - wie4
Wieża widokowa na Krakowej Górze w Borkowicach - wie5
Data powstania obiektu: 2024 r.
Opis

Wieża widokowa na Krakowej Górze ma kształt średniowiecznej baszty, ma wysokość 12,5 metra oraz 5,5 metra średnicy. Wybudowany obiekt pełnić będzie funkcję wieży widokowej oraz obserwacyjnej. Obiekt pozwoli na zamontowanie kamer z odczytem zdalnym o indywidualnym zasilaniu wykorzystywanym przez OSP Borkowice do monitoringu terenów leśnych pod względem zagrożenia pożarowego i będzie wykorzystywana jako element strategiczny w trakcie prowadzenia akcji gaszenia pożarów. 

Krakowa Góra jest od kilkudziesięciu lat przystanią turystyczną, miejscem spotkań, festynów, zbiórek harcerskich, imprez plenerowych i religijnych majówek. Tu znajduje się XIV stacja oryginalnej drogi krzyżowej, której początek znajduje się przy klasztorze Sióstr Benedyktynek w Borkowicach.

Źródło: borkowice.gmina.pl

Historia

Sama budowla nawiązuje do czasów Króla Kazimierza Wielkiego, który zabłądził w czasie polowania i osamotniony stanął na szczycie wzniesienia. Widok z niego przypominał mu widok ze wzgórza wawelskiego w Krakowie. Władca nazwał to miejsce Krakową Górą a nazwa funkcjonuje w Borkowicach od XIV wieku. Z puszczy borkowickiej wyprowadził go miejscowy kowal. Przez wieki Krakowa Góra była schronieniem dla okolicznych mieszkańców w czasie potopu szwedzkiego, wojen i powstań.

Tutaj swoje leże mieli powstańcy styczniowi a partyzanci z NOW, ZWZ-AK i BCh mieli w latach 1939 - 1944 zbiórki i szkolenia wojskowe. Pamięć o historii Krakowej Góry przywrócił w okresie II Rzeczypospolitej wybitny kapłan i historyk ks. Jan Wiśniewski - proboszcz borkowicki w latach 1913 - 1943. W 1925 r. wystawił w siódmą rocznicę odzyskania niepodległości pamiątkowy krzyż a w 1933 r. kaplicę upamiętniającą 250 - rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Staraniem Wójta Roberta Fidosa od 2023 r. kaplicę Sobieskiego zdobi medalion z wizerunkiem pogromcy Turków pod Wiedniem - króla Jana III Sobieskiego. W ścianach tej kapliczki pw. Matki Bożej i Przemienienia Pańskiego znajduje się przywieziony przez Ks. Jana Wiśniewskiego z Ziemi Świętej kamień z Góry Tabor.

Źródło: borkowice.gmina.pl

Zaktualizowano 4 miesiące temu

Dane teleadresowe

26-422 Borkowice
place
51.31658551367319, 20.66979110364832Skopiowano do schowka
N51º18'59.708", E20º40'11.248"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.