Galeria Sztuki Użytkowej "Stalowe Anioły" w Bytomiu
Galeria „Stalowe Anioły” działa przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, w zakresie metaloplastyki i kowalstwa artystycznego. Z jej pracowni pochodzą takie dzieła sztuki użytkowej, jak statuetki, rzeźby, meble, ale również altany, balustrady czy ogrodzenia i bramy. Pracownia zajmuje się również projektowaniem i aranżacją wnętrz, a także malarstwem ściennym, sztalugowym i grafiką. Jednak to nie ta działalność, choć niezwykle cenna, przesądza o jej znaczeniu dla rozwoju kultury w województwie śląskim. Galeria bowiem już od 11 lat organizuje Festiwal Sztuki Wysokiej i to głównie dzięki niemu jest znana nie tylko w Bytomiu, ale w całym regionie.
Wspomniana impreza to coroczne, plenerowe wydarzenie artystyczne organizowane przez galerię „Stalowe Anioły” i współpracujące z nią instytucje miejskie i prywatne. Festiwal przez 9 edycji odbywał się w budynku galerii przy ulicy Jainty 17 i sąsiadującej z nią uliczce Zaułek łączącej plac Kościuszki z rynkiem. Od 2009 r. impreza zagościła jednak w zabytkowej elektrociepłowni „Szombierki”. Nowe miejsce nawiązuje do uroczego klimatu Zaułka, łączy przemysłowy charakter z aktywną działalnością kulturalną oraz umożliwia rozwój festiwalu ze względu na dużą powierzchnię wystawienniczą.
Celem festiwalu jest połączenie sztuki, ludzi i miejsca, ukazanie sztuki jako jednej z podstawowych wartości w życiu człowieka, uwrażliwienie odbiorcy na różne formy artystycznego wyrazu i zainspirowanie mieszkańców miasta Bytomia i okolic do aktywnego uczestnictwa i podniesienia poziomu kultury osobistej.
Festiwal jest również okazją do spotkania na jednej płaszczyźnie wybitnych i uznanych artystów oraz młodych adeptów sztuki, daje możliwość zbliżenia i skonfrontowania postaw twórczych artystów kilku pokoleń. Umożliwia prezentację prac młodych utalentowanych ludzi w środowisku artystycznym. Festiwal jest przedsięwzięciem łączącym wiele różnorodnych dyscyplin sztuki, takich jak: malarstwo, grafika, fotografia, instalacja artystyczna, rzeźba, muzyka, występy teatralne i performance.
Całokształt działań związanych z organizacją Festiwalu Sztuki Wysokiej zmierza do ukazania sztuki jako jednej z podstawowych wartości w życiu człowieka, którą nabywa na drodze rozwoju i umacnia w miarę podnoszenia poziomu kultury osobistej.
Podczas festiwalu wystawiane są prace zarówno doświadczonych i uznanych twórców, ale również ich wychowanków i uczniów, a także twórców niezależnych. Spotykają się tutaj malarze, graficy, fotograficy, tancerze, piosenkarze – wszyscy, którzy pragną wyrazić siebie przez sztukę.
Ostatnio, dzięki zlokalizowaniu festiwalu w nowym miejscu – na terenie zabytkowej elektrociepłowni „Szombierki”, która jeszcze w latach 30. XX w. była największą elektrownią w Europie, a dzisiaj jest przestrzenią prezentacji sztuki – powoduje, iż impreza ta nabiera nowego, bardziej śląskiego wymiaru, wtapia się bowiem w nurt rozwoju kultury postindustrialnej. Włącza się ona także w wydarzenia święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego – „Industriady”, stając się jednym z jego ważniejszych elementów.
Dla widzów i zaproszonych gości festiwal zaczyna się i kończy w dniu wernisażu, jednak to tyko efekt końcowy, finał kilku miesięcy przygotowań. Dla twórców, artystów, miłośników i przyjaciół galerii to coś znacznie więcej, to wielkie święto sztuki, w czasie którego ścierają się różne poglądy, charaktery, powstają wspaniałe pomysły, tworzona jest nowa jakość w kulturze i sztuce Górnego Śląska. To taki czas, w którym artyści mogą się przekonać, że ich praca jest potrzebna, dostrzegana, komentowana i doceniana przez szerokie grono miłośników sztuki.
Źródło: peuk.fiiz.pl