Krzyż - Boża Męka
Postument: Postument masywny, zwężający się ku górze piramidalnie. Podstawa dwuczęściowa. Dolną część podstawy stanowi blok zwężający się skośnie przy górnej krawędzi. Górna część podstawy zbudowana jest na rzucie krzyża. Boczne ramiona tego krzyża stanowią podstawy kolumienek, na których ustawiono figury. Narożniki krzyża uzupełnione są ćwierćpiramidkami. Na podstawie podcięta płyta o łamanym, esowatym profilu. Masywny cokół szerokością równy górnej części podstawy. Narożniki cokołu zdobione dwupiętrowymi filarami. Dolne piętro stanowią okrągłe kolumienki o klasycznym zdobieniu. Górne piętro to kwadratowe filary o neogotyckich kształtach. Frontowa ściana cokołu wypełniona bogato zdobioną tarczą herbową Donnersmarcków, zwieńczoną koroną i okrytą lambrekinem. Tarcza mieści osiem pól z powtarzającymi się znakami herbowymi państw stanowych należących do rodziny. Tarcza umieszczona jest w profilowanej płycinie o trójlistnym zwieńczeniu. Od góry płycina jest zamknięta dwuspadowym daszkiem pokrytym roślinnym reliefem i zwieńczonym kwiatonem. W szczycie daszka ośmiolistna rozetka. Tylna ściana cokołu jest zdobiona w ten sam sposób, przy czym w płycinie znajduje się tarcza herbowa Schaffgotschów. Boczne ściany cokołu mieszczą podwójne, węższe wersje tego samego wzoru. W płycinach wyryte są trudne do odczytania niemieckie inskrypcje. Boczne kolumienki pod figurami są rozbudowaną wersją kolumienek obramowujących cokół, z wielowarstwowo rozbudowanym kapitelem. Gzyms cokołu stanowi prosta płyta, podkreślona dwiema listwami, pomiędzy którymi ułożono rząd rzeźbionych kwiatów.
Figury: Po bokach krzyża, na kolumnach, ustawiono duże figury Matki Bożej i św. Jana Ewangelisty. Przy prawym boku krzyża Maria w kontrapoście, z dłońmi złożonymi w modlitwie przy prawym ramieniu. Po przeciwnej stronie Jan spoglądający na krzyż, z rękami złożonymi na piersiach.
Krzyż: Krzyż podniesiony na wiązce czterech okrągłych filarów, te zaś wyrastają z piramidki zdobionej na krawędziach rzędami czołganek. Zamiast bazy, dolną część filarów tworzy rodzaj wsporników. Filary zwieńczone pączkową głowicą. Ośmioboczny krzyż stoi na takiej samej, wielowarstwowej stopce. Zakończenia ramion krzyża proste, ale rozszerzone. Wszystkie ściany krzyża, poza frontową są zdobione rzędami rozetek kwiatowych o różnych kształtach. Przecięcie belek krzyża uzupełnione pełnym kołem. Figura Chrystusa płaskorzeźbiona, z rękami rozłożonymi wzdłuż poziomej belki i dłońmi ułożonymi tradycyjnie. Kartusz INRI nad samą głową Chrystusa, pionowy, z niewidocznymi (startymi?) literami.
Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze w obrębie placu kościoła pw. Wniebowzięcia NMP, od strony rynku. Podniesiony na schodkowo ułożonych płytach. Osłania go, i częściowo zasłania, lipa.
Źródło: przydrozne.eu