Izba muzealna "Schron bojowy nr 5" w Chorzowie
Polski schron bojowy nr 5 w Chorzowie od 2001 roku został poddany przez Stowarzyszenie „Pro Fortalicium” renowacji. Jego opiekunami i osobami, które w remont włożyły całe swoje serce byli Panowie Tomasz i Jerzy Klose, ówcześni członkowie „Pro Fortalicium”. Jednakże obydwaj w 2006 roku zrezygnowali z członkostwa w naszym Stowarzyszeniu, a w 2008 roku z opieki nad tym obiektem. Dlatego też w 2009 roku „Pro Fortalicium” wraz z władzami Miasta Chorzów musiało ponownie ustalić warunki funkcjonowania tego schronu. W nowej formie będzie on od wiosny 2010 roku służył jako obiekt o znaczeniu edukacyjnym, zapoznającym młodych ludzi ze Śląska z faktami związanymi z II wojną światową.
Źródło: profort.org.pl
Początek prac nad zagospodarowaniem schronu nr 5 (mógł on nosić kryptonim "Król" od nazwy pobliskiej kopalni) w dawnym punkcie oporu 'Łagiewniki" (leżącym obecnie w granicy miasta Chorzów) rozpoczęto od wykonania projektu zagospodarowania przez Stowarzyszenia "Pro Fortalicium" w 2001 roku. Urząd Miasta Chorzów po jego zatwierdzeniu zabezpieczył schron przed dalszą dewastacją zamykając wnętrze i porządkując najbliższe otoczenie. Doprowadzono również energię elektryczną i założono instalację oświetleniową wewnštrz do końca 2002 roku. Stowarzyszenie oficjalnie otrzymało klucze do obiektu od Prezydenta Miasta Chorzów w dniu 17 lipca 2003 roku, co zapoczątkowało remont jego wnętrza w celu udostępnienia dla zwiedzających.
Jeszcze pod koniec lipca uprzątnięto wnętrze z gruzu, ziemi i śmieci a po konserwacji elementów stalowych oraz oczyszczeniu i pomalowaniu ścian nastąpił montaż niektórych elementów wyposażenia. Tak przygotowany obiekt pierwszy raz udostępniono dla szerszej publiki w dniu 31.08.2003 roku Rok pónej nastąpiło oficjalne otwarcie ekspozycji pod opieką Panów Jerzego i Tomasza Klose oraz Bogdana Cygana. Do 2007 roku systematycznie rozwijano ekspozycje w jego wnętrzu, jednak w wyniku konfliktu opiekunów z władzami miasta i Stowarzyszeniem obiekt został zamknięty dla zwiedzająacych aż do końca 2009 roku, kiedy to ponownie znalazł opiekę Stowarzyszenia w postaci członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Grupa Operacyjna "Śląsk". Od tego czasu jest on ponownie udostępniany dla zwiedzajšcych wraz z sukcesywnie rozwijaną ekspozycją, również w czasie Nocy Muzeów, która na stałe zagościła w maju na schronie w Chorzowie.
Źródło: profort.org.pl
Schron bojowy w Chorzowie jest udostępniony do zwiedzania. Indywidualnie można go zwiedzać w sezonie (od maja do października) w każdą drugą sobotę miesiąca w godz. od 10:00 do 13:00. Zwiedzanie grupowe jest możliwe przez cały rok, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu. W tym celu należy się kontaktować z Kołem Terenowym „Dobieszowice”, które opiekuje się schronem (tel. 511 085 289 lub 509 496 769, e-mail:marcinbojdol@wp.pl).
Źródło: peuk.fiiz.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
ProFort Centrum Bytom-Miechowice
- Izba muzealna "Schron bojowy nr 39" w Świętochłowicach
- Izba muzealna "Schron bojowy nr 5" w Chorzowie
- Izba muzealna "Schron bojowy nr 52" w Dobieszowicach
- Izba muzealna "Schron Sowiniec" w Gostyni
- Izba pamięci "Schron typu LSD" w Miechowicach (Bytom)
- Izba pamięci "Sosabowski" w Bytomiu
- Izba pamięci "Träger" w Bytomiu