Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie
Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie to filia (oddział) Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, której ekspozycja umieszczona została w dawnej chałupie Bafiów - zagroda należała kiedyś do bogatego gospodarza, Jana Bafii. Ekspozycja Muzeum Powstania Chochołowskiego przypomina powstanie chochołowskie z 1846 roku, tj. krótko trwające zbrojne wystąpienie przeciwko Austrii w czasie poprzedzającej Wiosnę Ludów rewolucji krakowskiej.
W urządzeniu wnętrza starano się połączyć dzieje powstania z ekspozycją etnograficzną, uzmysławiającą, jak w połowie XIX wieku żyła rodzina góralska. W izbie „czarnej”, gdzie toczyło się życie codzienne rodziny, są sprzęty niezbędne do wykonywania prac gospodarskich. Izba „biała”, zwana „paradną”, ma inny charakter; używana od święta jest jasna, wyposażona w zdobione sprzęty, obrazy na szkle, ceramikę – słowem przedmioty świadczące o zamożności gospodarzy. We wszystkich wnętrzach zabytkowego domu rozmieszczono plansze składające się na część historyczną wystawy. Teksty, podobizny dokumentów i ryciny ukazują dawne tradycje wsi królewskiej Chochołów. Swoje miejsce na wystawie ma również postać Seweryna Goszczyńskiego, poety, spiskowca związanego z rodziną Tetmajerów z Łopusznej.
Muzeum powstało w 1978 roku, a jego siedzibą jest dawna chałupa zamożnego gospodarza, Jana Bafii, wzniesiona w 1798 roku, a przebudowana w 1889 roku. W budynku zachowano tradycyjny podział na pomieszczenia: izby „białą” i „czarną”, komorę oraz wyżkę na komorą. Natomiast na ścianie budynku wisi kapliczka, będąca częścią ołtarza starego, drewnianego kościółka, rozebranego w 1874 roku.
W ramach ekspozycji prezentowane są wystawy:
- historyczna, poświęcona powstaniu chochołowskiemu z 1846 roku, zwanym „poruseństwem”. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. broń powstańczą, kartusz z powstańczym
- kalendarium, sylwetki przywódców, listy uczestników, opisy represji popowstańczych, historię obchodów rocznic oraz egzemplarze utworów literackich, poświęconych powstaniu. Osobną ekspozycja poświęcona została Sewerynowi Goszczyńskiemu,
- etnograficzną, ukazująca życie codzienne mieszkańców Chochołowa w XIX wieku. W pomieszczeniach zgromadzono dawne meble, przedmioty codziennego użytku oraz ceramikę i ozdoby (obrazy na szkle).
Źródło: wikipedia.pl / visitmaloposlak.pl