Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat – grupa cennych historycznie i ciekawych architektonicznie drewnianych cerkwi wpisanych 21 czerwca 2013 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na listę wpisano 16 obiektów – po 8 z Polski i Ukrainy. Cerkwie prezentują typy architektury: huculski (dwie ukraińskie), halicki (cztery ukraińskie i dwie polskie), bojkowski (dwie ukraińskie i jedna polska) oraz łemkowski (pięć polskich).
Wpis transgraniczny (na podstawie kryteriów III i IV) obejmuje 16 wybranych cerkwi, z których osiem znajduje się na terytorium Polski i osiem na Ukrainie.
Cerkwie na terenie Polski to:
- Podkarpacie:
- Małopolska:
Cerkwie na terenie Ukrainy to:
- obwód lwowski:
- obwód iwanofrankowski:
- obwód zakarpacki:
Cerkwie są budowlami o konstrukcji zrębowej. Zostały wzniesione w okresie od XVI do XIX wieku jako świątynie społeczności wyznania prawosławnego i grecko-katolickiego. Według typów architektonicznych wyróżnia się cerkwie halickie, łemkowskie, bojkowskie i huculskie. Obrzędowość, ikonografia i technika związane z kulturą poszczególnych grup etnicznych rozwijały się na przestrzeni dziejów. Świątynie są świadectwem odrębnych tradycji budowlanych, zakorzenionych w tradycji Kościoła Wschodniego. Zawierają elementy lokalnego budownictwa i symboliczne odniesienia do kosmogonii danej społeczności. Trójdzielne świątynie wieńczą namiotowe lub cebulaste hełmy. W obrębie obszarów wpisanych, poza cerkwiami znajdują się drewniane dzwonnice, cmentarze i bramy, wewnątrz cerkwi – ikonostasy i polichromie.
Źródło: unesco.pl / wikipedia.pl
Do obiektu przynależą:
- Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu
- Drewniana cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach
- Drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu
- Drewniana cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku
- Drewniana cerkiew św. Michała Archanioła w Turzańsku
- Drewniany kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Brunarach
- Drewniany kościół pw. św. Paraskewy i Matki Bożej Królowej w Kwiatoniu
- Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Smolniku