Drewniany kościół pw. śś. Piotra i Pawła w Medyce

Nr w rejestrze zabytków:
A-470 z 20.12.1989
Data powstania obiektu: 1607-1608 r.
Opis

Rzymskokatolicki filialny kościół pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się w Medyce. Wybudowany z drzewa techniką zrębową i posadowiony na kamiennym podmurowaniu. 

W 1646 roku  kościół w Medyce posiadał dwa ołtarze i drewniane cyborium, a dzwonnica zaopatrzona była w dwa dzwony. Wnętrze świątyni zdobiły cztery drewniane ołtarze: główny i trzy boczne. Centralnym punktem wymalowanego na czarno i zwieńczonego rzeźbą Trójcy św. ołtarza głównego był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, obok którego stały figury Apostołów Piotra i Pawła. W trzech ołtarzach bocznych znajdowały się obrazy: św. Anny odmalowany przez włościanina medyckiego Jana Wojnarowicza, Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego Padewskiego. Wyposażenie kościoła uzupełniały: ambona i belka tęczowa z rzeźbioną postacią Chrystusa na krzyżu. Obiekt posiadał osiem okien: po dwa duże po obu stronach nawy, dwa w ścianach bocznych prezbiterium oraz okrągłe w ścianie zamykającej prezbiterium nad ołtarzem głównym i nad chórem. Po obu stronach prezbiterium znajdowały się dwie niewielkie drewniane lokalności: zakrystia i kruchta. Ołtarz główny zdobił obraz przedstawiający Chrystusa w asyście Apostołów Piotra i Pawła wykonany techniką olejną na płótnie. Integralną częścią ołtarza głównego były też pozłacane figury świętych papieży: Grzegorza i Piusa V.

W 1850 r. został przebudowany- drewniane brusy ścian pokryto od wewnątrz warstwą bielonego tynku (w trakcie remontu świątyni odkryto pod tynkiem zbrojenie trzcinowe), a w ołtarzu głównym znajdował się barokowy obraz Chrystusa ze św. Piotrem i Pawłem. W nawach bocznych przy prezbiterium stały dwa ołtarze boczne ze starymi obrazami Najświętszej Maryi Panny i Pana Jezusa Ukrzyżowanego, dwa nowe ołtarze, ufundowane przez G. Pawlikowskiego, ustawiono po obu stronach naw w miejscu oddzielającym starą część kościoła od przybudówki.

Źródło: www.medyka.przemyska.pl

Historia

Drewniany kościół parafialny powstał w latach 1607−1608. Jego fundatorem miał być sam król Zygmunt III Waza. W 1646 r. obiekt został odbudowany i odrestaurowany przez ks. Alberta Kędzierskiego, ówczesnego rektora kościoła parafialnego w Medyce i konsekrowany pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła. W 1850 r. został przebudowany dzięki staraniom Józefa Gwalberta Pawlikowskiego.

Źródło: www.medyka.przemyska.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Medyka
37-732 Medyka
place
49.80508572943198, 22.936653712749823Skopiowano do schowka
N49º48'18.309", E22º56'11.953"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.