Gr. boj. "Wesoła" - 04. Schron pozorny








Schron pozorno-bojowy grupy bojowej "Wesoła" to schron z jedną izbą bojową ze strzelnicą dla broni maszynowej skierowanej na północ. Front schronu skierowano na zachód, a wejście do izby bojowej zabezpieczały dwuczęściowe drzwi pancerne. Na stropie schronu umieszczona była betonowa kopuła pancerna.
Ten obiekt fortyfikacyjny wyróżnia się spośród innych zachowanych schronów pozornych swoją kompaktową formą. Zbudowany na szczycie dominującego nad okolicą wzniesienia, jest o połowę mniejszy od standardowych konstrukcji tego typu - co widać szczególnie po wąskiej ścianie tylnej, mieszczącej zaledwie jedną parę drzwi.
Niestety, po II wojnie światowej obiekt uległ zniszczeniu podczas prac rozminowywania terenu. Dziś pozostały po nim jedynie wyraźnie czytelne, choć mocno zniszczone betonowe fragmenty, świadczące o jego pierwotnej lokalizacji i rozmiarach.
Jak dotrzeć do schronu?
Jadąc od strony Świerklańca i Tarnowskich Gór ul. Tarnogórską w kierunku do Piekar Śląskich skręcamy w lewo w ul. Jozefską (na skrzyżowaniu znajduje się drogowskaz z informacją o schronie-muzeum w Dobieszowicach-Wesołej). Pokonujemy tą drogą odcinek ok. 2,2 km przez las, aż docieramy do mostu-tamy na rzece Brynica. Tutaj przy moście znajduje się pierwszy z obiektów grupy bojowej "Wesoła" - schron nr 1 przy tamie. Jedziemy dalej tą drogą (ul. 27-Stycznia) i po około 200 m docieramy do skrzyżowania dróg, przy którym po prawej stronie, zaraz przy drodze znajduje się schron nr 2. Podążamy dalej drogą 27-Stycznia przez około 1 km, aż docieramy do miejsca, w którym droga podąża po lekkim łuku w prawo. W tym miejscu z lewej strony znajduje się droga gruntowa biegnąca po skosie w tył. Idąc nią po około 250 metrach z prawej strony na wzgórzu (w odległości ok. 50 metrów) zobaczymy ruiny schronu pozorno-bojowego.
Schemat schronu
Rys. Schemat schronu pozornego grupy bojowej "Wesoła".
Źródło: fortyfikacja.pl
- Sadowski Jerzy, Sykosz Waldemar, "Schron bojowy nr 52 Obszaru Warownego "Śląsk".Schron muzeum w Dobieszowicach - Wesołej", Infort 2005
- W. Machoń, Odcinek od Dobieszowic do Kamienia (Piekary Śląskie) [w:] Fortyfikacje Obszaru Warownego "Śląsk", Historia, przewodnik, s. 61-63