Data powstania obiektu: XV w.
Opis
Pozostałości nieznanego dotychczas średniowiecznego obiektu murowanego odkryto w Gieble w 2000 roku. Po odsłonięciu części fundamentów obiekt zakwalifikowano jako pozostałości rycerskiej wieży mieszkalno-obronnej, pochodzącej prawdopodobnie z XIV wieku.

W 2000 roku podczas prac budowlanych natrafiono na fragmenty murów nieznanego dotychczas obiektu. Archeolodzy odsłonili część fundamentów tej budowli. Obiekt zakwalifikowano jako pozostałości rycerskiej wieży mieszkalno-obronnej, pochodzącej prawdopodobnie z XIV wieku.

Datowanie obiektu przeprowadzono między innymi na podstawie znalezionych podczas badań archeologicznych fragmentów ceramiki.

Po odsłonięciu części fundamentów wieża ta, podobnie jak inne obiekty obronne na Jurze, zbudowana została z kamienia wapiennego, w technice tzw. muru warstwowego. W technice tej lico zewnętrzne i wewnętrzne stanowił lity kamień, natomiast przerwa pomiędzy nimi wypełniana była gruzem.

W materiałach źródłowych brak danych na temat istnienia wieży obronnej czy zamku w Gieble. Jedyne wzmianki w dokumentach sądowych z 1429 roku mówią o „starym dworze”. Być może mogą one dotyczyć właśnie tego obiektu choć jak na razie brak dowodów na poparcie tej tezy.

Pośrednim dowodem na istnienie w tym miejscu siedziby rycerskiej jest obecność w Gieble bardzo starego kościoła romańskiego, datowanego na XII w.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Obecnie brak widocznych pozostałości obiektu, gdyż relikty wieży znajdujące się na prywatnym terenie, zostały całkowicie zniszczone w trakcie wznoszenia nowego budynku mieszkalnego.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Dworska
42-440 Giebło
place
50.480690, 19.604221Skopiowano do schowka
N50º28'50.484", E19º36'15.196"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Nieistniejący
Miejsce/obiekt, które istniało w określonej lokalizacji w przeszłości.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).