Zamek Piastowski w Gliwicach
568/58 z 05.05.1958; 320/60 z 07.03.1960
Pełniący dziś funkcję oddziału Muzeum w Gliwicach Zamek Piastowski był pierwotnie częścią linii średniowiecznych obwarowań miasta. Został wzniesiony w XIV w., ale przebudowy z XVII i XIX w. spowodowały, iż zatracił cechy rezydencjonalne i obronne.
W zamku znajduje się stała wystawa Muzeum w Gliwicach zatytułowana „Gliwice miasto wielu kultur. Historia Gliwic i pradzieje Ziemi Gliwickiej”. Jej zwiedzanie to swoistego rodzaju wycieczka w przeszłość miasta, aż do czasów prehistorycznych.
Nowoczesna wystawa znajduje się w obiekcie o średniowiecznym rodowodzie, co dodaje jej dużej atrakcyjności. Przedstawia historię Gliwic w podziale na dwa okresy historyczne, z których pierwszym są „Pradzieje”. Archeologiczny wątek wystawy ukazuje przełomowe momenty w pradziejach regionu gliwickiego. Znajdują się tutaj m.in. zabytki pochodzące z cmentarzyska kultury łużyckiej w Świbiu. Ekspozycja pozwala prześledzić zarówno zmiany kulturowe i cywilizacyjne, jak również środowiskowe i klimatyczne.
Kolejna część wystawy „Od średniowiecza po czasy nowożytne” prezentuje historię miasta, od jego początków aż po XVIII i XIX w. i czasy wielkiej rewolucji przemysłowej. Porusza zagadnienie przynależności państwowej miasta na przestrzeni całej jego historii, mówi o różnych aspektach życia miasta i informuje o najważniejszych wydarzeniach w jego historii. Ukazuje wielokulturowość miasta, wskazując na różnorodność narodową i religijną jego mieszkańców, zarówno przed, jak i po 1945 r. Na szczególną uwagę zasługują prezentowane w tej części ekspozycji unikatowe archiwalne fotografie ukazujące miasto, dokumentujące obiekty przemysłowe, rejestrujące życie ludzi w regionie gliwickim od poł. XIX w. Na wystawie zobaczyć można także tradycyjną śląską kuchnię i izbę, a także kolekcję ludowych strojów.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Na terenie zamku odbywa się wiele wystaw oraz różnego rodzaju imprez kulturalnych.
Na przedpolu Zamku Piastowskiego organizowany jest w ramach Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego„Jarmark Księcia Siemowita” – rycerskie potyczki, salwa artyleryjska z bombardy, przemarsz orszaku dworzan przez miasto, pokazy musztry paradnej i bojowej, warsztaty tańca średniowiecznego, specjały kuchni staropolskiej, kramy tradycyjnych rzemieślników, to tylko niektóre z wielu średniowiecznych atrakcji tej imprezy.