Pozycja polowa "Las Wyrski" - 1. Schron polowy

Nr w rejestrze zabytków:
A/766/2021
Opis

Mimo iż "Instrukcja Saperska" wydana przez Inspektorat Sił Zbrojnych zmierzała do standaryzacji konstrukcji polowych schronów piechoty, nie ma praktycznie na obszarze Obszaru Warownego "Śląsk" dwóch identycznych "urbanów". Obiekty powstały nad Gostynką, jako jeden z trzech na Śląsku (dwa na pozycji polowej zalew Kozłowa Góra) został wyposażony w forteczne lawety ckm i pancerne zamknięcia strzelnic typu tradytorowego. Ale w odróżnieniu od kozłowogórskich został wybudowany na planie trapezu, a nie prostokąta. Ponadto zamurowano częściowo przelotnię obniżając wejście. To z kolei wymusiło przesunięcie czerpni powietrza do narożnika obiektu (w pozostałych wylot znajduje się w przelotni). W przypadku tego obiektu i niektórych innych na odcinku "Mikołów", widać wyraźnie niedoróbki wynikające z pośpiechu. Niestarannie wylany beton, nie dość, że posiada spore wyrwy, to jeszcze w przypadku strzelnic wypchnął szalunek zalewając pancerne zamknięcia. W efekcie bez rozkuwania całości strzelnicy, nie da się ich otworzyć.

Wpisany do rejestru zabytków w 2021 roku.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

Ostatnim na południu odcinkiem obrony, wchodzącym bezpośrednio w skład Obszaru Warownego "Śląsk" jest pozycja polowa w Lasach Wyrskich (obecnie Lasy Kobiórskie). Rozciąga się poczynając od Gostynia aż po Jezioro Paprocańskie, wzdłuż potoku Gostynka. Umocnienia ziemne, których dobrze zachowane fragmenty można do dziś zobaczyć w okolicznych lasach, miały być wzmocnione żelbetowymi fortyfikacjami stałymi. W tym celu rozpoczęto wzdłuż potoku budowę polowych schronów piechoty (tzw. "urbany"). Jednakże do wybuchu wojny udało się postawić tylko jeden obiekt i wylać 2 fundamenty. Jednocześnie z budową fortyfikacji, postępowały prace hydrotechniczne mające na celu spiętrzenie wody i zalanie terenów wzdłuż Gostynki. Dziś pozostały już tylko nieliczne fragmenty betonowych zastawek. Dobrze zachowały się natomiast rowy nawadniające.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Pod Lasem
43-175 Gostyń
place
50.092752, 18.921544Skopiowano do schowka
N50º5'33.907", E18º55'17.558"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.