Stacja kolejowa Jastrzębie-Zdrój (nieczynna)
Jastrzębie Zdrój – zlikwidowana stacja kolejowa w Jastrzębiu-Zdroju, w województwie śląskim, w Polsce. Znajdowała się na wysokości 243 m n.p.m.
Stacja kolejowa została otwarta 1 czerwca 1911 roku wraz z uruchomieniem odcinka Pawłowice – Jastrzębie linii kolejowej z Orzesza. Przyczyną budowy tego odcinka nie były względy ekonomiczne – na opisywanych terenach nie znajdowały się wówczas żadne większe zakłady przemysłowe czy kopalnie, lecz ułatwienie dojazdu do uzdrowiska jakim było Jastrzębie od XIX wieku. Powstała wówczas stacja kolejowa Bad Jastrzemb była najbliżej położoną stacją dla uzdrowiska. Na uroczystość otwarcia stacji przybył m.in. burmistrz Żor, inspektor budowy oraz naczelnik poczty, a także okoliczna ludność. Na parterze znajdowały się dwie kasy biletowe, pomieszczenie bagażowe, poczekalnia oraz nastawnia. Na piętrze urządzono cztery pomieszczenia mieszkalne (3 pokoje i kuchnia). Ostatnia kondygnacja to poddasze. Do 2 grudnia 1913 roku, kiedy to oddano odcinek do Moszczenicy była stacją krańcową. W 1937 w czasie wizyty Adama Wyleżyńskiego – prezesa Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Katowicach – domagano się rozbudowy stacji kolejowej. Postulat nie został zrealizowany. Część towarowa była wyposażona w magazyn, rampy oraz wagę wagonową.
1 czerwca 1997 roku zawieszono kursy pasażerskie do Wodzisławia Śląskiego. 18 lutego 2001 roku zawieszono przewozy pasażerskie z Pawłowic. Przez kilka lat pomieszczenia na parterze budynku dworcowego były dzierżawione pod firmę prowadząca sprzedaż drzwi i okien. Do 2009 pomieszczenia mieszkalne były zajmowane przez pracownicę kolei i żonę zawiadowcy stacji. Po jej wyprowadzce obiekt popadł w całkowitą ruinę, a wszystkie metalowe elementy zostały rozkradzione przez złomiarzy. Dworzec był pozbawiony nadzoru i systematycznie dewastowany. 1 października 2018 budynek został całkowicie rozebrany, z powodu znacznych uszkodzeń powstałych w wyniku podpalenia.
Obok nieistniejącej stacji zlokalizowana jest zdewastowana wieża ciśnień.
Tuż przy stacji przebiega pieszy szlak turystyczny czerwony Szlak im. Powstańców Śląskich (Szeroka – Godów) oraz trasa rowerowa PL EuroVelo 4.svg EuroVelo 4.
Źródło: wikipedia.pl