Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju

Nr w rejestrze zabytków:
A/1524/93 z 30.04.1993; A/149/05 z 16.08.2005
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - 2012 jastrzebie zdroj park zdrojowy 06
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - muszla koncertowa 03
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - jastrzebie zdroj dom zdrojowy1
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - zdrojowy park in jastrzebie zdroj 01
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - mok 03
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - 2012 jastrzebie zdroj park zdrojowy 03
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - jastrzebski park 04
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - hotel dabrowka w jastrzebiu zdroju 2
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - jastrzebski park 02
Zespół uzdrowiskowy w Jastrzębiu-Zdroju - park w zdroju 03
Data powstania obiektu: XIX w.
Opis
Jastrzębski zespół uzdrowiskowy stanowi jedną z perełek Górnego Śląska. Niegdyś w jego zabudowaniach mieściło się największe i najlepiej prosperujące uzdrowisko w województwie. Obecnie zabytkowe zabudowania pełnią różne funkcje.

Zespół uzdrowiskowy stanowi największą atrakcję Jastrzębia-Zdroju, stanowiącą również o jego dawnej tożsamości. Na terenie zabytkowego XIX-wiecznego Parku Zdrojowego wznosi się kilka obiektów, które przetrwały do czasów współczesnych i pełnią dzisiaj przeróżne funkcje, poczynając od sakralnych, przez kulturalne na hotelowych kończąc. Do najważniejszych budowli należą:

  • budynek pijalni wód z 1861 r., obecnie kawiarenka;

  • dom zdrojowy, wzniesiony w 1862 r., pełniący obecnie funkcje kulturalne;

  • muszla koncertowa z 1862 r.;

  • zespół łazienek, w tym: Łazienki I z 1865 r., Łazienki II z 1912 r., w których obecnie mieści się Galeria Historii Miasta i Łazienki III z 1920 r.;

  • dom uzdrowiskowy z końca XIX w. i klasztorek, pełniące obecnie funkcje sakralne;

  • Betania III z 1905 r., obecnie hotel „Dąbrówka”;

  • „Masnówka” z 1912 r., obecnie siedziba biblioteki.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Jastrzębie-Zdrój zawdzięcza swój rozwój odkryciu solanki jodowo-bromowej podczas wierceń w 1859 r. prowadzonych w poszukiwaniu węgla przez właściciela Jastrzębia Dolnego Emila von Schliebena. Historia jastrzębskiego uzdrowiska zaczęła się więc na początku lat 60. XIX w. W 1861 r. Jastrzębie Dolne wykupił hrabia Feliks von Koenigsdorff i rozpoczął budowę obiektów leczniczych. Pierwszym z nich był budynek Łazienki I wzniesiony w 1861 r., a drugim Dom Zdrojowy. W początkowym okresie swego funkcjonowania w uzdrowisku leczyła się głównie polska szlachta, jak również zamożni Niemcy.

W wyniku prowadzonych w latach 1864–1866 wojen, rozwój uzdrowiska został zahamowany, w związku z czym w 1868 r. hrabia Koenigsdorf sprzedał Jastrzębie Dolne wraz ze Zdrojem Spółce Akcyjnej Actien Commandit Gesellschaft reprezentowanej przez kupca Eugeniusza Heimanna z Wrocławia. Wówczas to rozpoczął się okres najpierw powolnego, a później szybszego upadku zdrojowiska. Wszystko zmieniło się jednak pod koniec XIX w., kiedy to stanowisko lekarza uzdrowiskowego objął dr Mikołaj Witczak. W 1896 r., dzięki zaciągniętej w domu generalnym sióstr boromeuszek w Trzebnicy, bezprocentowej pożyczce, zakupił uzdrowisko o łącznej powierzchni ok. 240 ha wraz z Parkiem Zdrojowym i zaczął go przekształcać z zakładu kąpielowego w uzdrowisko dla dzieci chorych na reumatyzm. Sławę, którą uzdrowisko dziecięce z biegiem upływającego czasu osiągnęło, wzmacniały istotnie dobre wyniki w leczeniu dzieci za pomocą solanki jodowo-bromowej.

W 1918 r. dr Mikołaj Witczak sprzedał uzdrowisko niemiecko-austriackiemu Towarzystwu Zdrojowemu, a w 1922 r. Jastrzębie-Zdrój zostało przejęte przez administrację polską. W tym samym roku synowie dr Witczaka – Mikołaj i Józef – odzyskali kurort i nastał czas jego największej świetności.

W latach 1922–1938 dzięki dynamicznemu rozwojowi i rozbudowie uzdrowiska, Jastrzębie-Zdrój stało się największym uzdrowiskiem w województwie.

W 1939 r. uzdrowisko przeszło pod administrację niemiecką i zostało zamienione na szpitale i pomieszczenia biurowe. Po 1945 r. przystąpiono jednak do odbudowy uzdrowiska, a w rok później wróciło ono w posiadanie braci Witczaków. W 1947 r. Dom Zdrojowy wraz z 80% uzdrowiska został przejęty pod zarząd Ministerstwa Zdrowia. W kolejnych latach poszczególne obiekty uzdrowiska zostały odrestaurowane, do użytku w 1961 r. został również oddany zwierzyniec. Niestety, w wyniku prowadzonej na terenie Jastrzębia-Zdroju od lat 60. intensywnej działalności górniczej, zanikły źródła solankowe, w związku z czym w 1994 r. uzdrowisko zakończyło swoją działalność, a poszczególne jego obiekty zostały przystosowane do pełnienia różnych funkcji.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Mikołaja Witczaka
44-330 Jastrzębie-Zdrój
place
49.950074, 18.568193Skopiowano do schowka
N49º57'0.266", E18º34'5.495"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.