Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” w Katowicach

Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” w Katowicach - katowice zaleska halda kolonia dwunastu apostolow
Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” w Katowicach - katowice fotopolska eu 324734
Data powstania obiektu: 1918–1920 r.
Opis

Kolonia robotnicza kopalni „Wujek” – kolonia 36 domów jednorodzinnych położona na terenie Katowic, w północno-wschodniej części jednostki pomocniczej Załęska Hałda-Brynów, przy ulicy Przekopowej i ulicy Przodowników. Powstała ona w latach 1918–1920 dla robotników kopalni Wujek. Za projekt kolonii odpowiada niemiecki architekt Brunon Taut.

Osiedle składa się z 36 parterowych domów ułożonych szeregowo w dwóch rzędach, przy ulicy Przekopowej i ulicy Przodowników, mieszczących łącznie 72 mieszkania. W obrębie rzędów domów wydzielono 4 segmenty. Domy te mają dwuspadowy, wysoki dach (w przeszłości posiadały również wole oka) kryty dachówką karpiówką pod którym znajdują się strychy, a do nich przylegają przydomowe ogródki oraz pomieszczenia gospodarcze. Prawdopodobnie domy te posiadały różnorodną kolorystykę stolarek drzwiowych i okiennych. Elewacje domów mają zróżnicowaną kolorystykę.

Często błędnie określana mianem kolonii Dwunastu Apostołów – ta zaś, powstała w połowie XIX wieku, znajdowała się w rejonie obecnej ulicy Mikołowskiej, na pograniczu Brynowa i Katowic, na Kamionce.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Kolonia robotnicza kopalni Wujek została wybudowana dla górników kopalni węgla kamiennego Oheim (obecnie Wujek) na zlecenie firmy Hohenlohe Werke przy granicy Załęskiej Hałdy i Katowickiej Hałdy. Zabudowa została zaprojektowana w 1915 roku przez Brunona Tauta. W tym czasie architekt opublikował w jednym z branżowych czasopism projekt osiedla domów jednorodzinnych, w większości w zabudowie szeregowej zaplanowanego na obszarze 36 ha. Po przyłączeniu terenów Załęskiej Hałdy do Polski, zrealizowano ostatecznie jedynie sektor złożony z dwóch rzędów parterowych domów szeregowych. Domy te wybudowano w latach 1918–1920. Kolonia ta nie posiadała zaś żadnego zaplecza handlowo-usługowego. W latach 40.–60. XX wieku dużą część mieszkańców osiedla stanowili byli powstańcy śląscy oraz hodowcy gołębi pocztowych, a w jednym domu mieściła się siedziba Związku Bojowników o Wolność i Demokrację w Załęskiej Hałdzie.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 8 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Przekopoka
44-813 Katowice
place
50.247752, 18.987754Skopiowano do schowka
N50º14'51.907", E18º59'15.914"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.