Chodniki minerskie w Kłodzku

Nr w rejestrze zabytków:
A/4347/650/WŁ z 3.01.1977
Aktualna funkcja: Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku
Opis

Podziemna Trasa Turystyczna liczy ok. 600 metrów długości i przebiega od ulicy Zawiszy Czarnego ku wyjściu przy Twierdzy w obrębie ulicy Grodzisko. Udostępniona do zwiedzania została 4 grudnia 1976 roku, stanowi jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras. W części przeznaczonej do zwiedzania jest w całości oświetlona a w kilku odgałęzieniach przygotowane są ekspozycje o charakterze historycznym.

Warto również odwiedzić Twierdzę Kłodzko, w której możemy zwiedzić podziemne kazamaty, bastiony obronne i wiele ekspozycji historycznych.

Historia

Powstanie podziemnych korytarzy i tuneli pod ulicami Kłodzka zawdzięczamy działalności mieszkańców, którzy na przełomie XIII i XVII wieku drążyli swoje piwnice pod budynkami starówki w celach gospodarczych jak i militarnych. Piwnice wykorzystywali głównie handlarze jako magazyny, w których przechowywali swoje towary, a w czasie wojen jakie nawiedzały Kłodzko te same podziemne korytarze służyły za schrony.

Z powodu braku zabezpieczeń podziemnych przejść, w latach pięćdziesiątych XX w. znaczna część starówki była zagrożona, zaczęły osiadać fundamenty i pękać ściany kamienic. Z pomocą kłodzkiej starówce przyszła ekipa specjalistów z AGH w Krakowie, warszawska grupa speleologów oraz górnicy z Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu. W kwietniu 1962 roku rozpoczęły się wieloletnie prace związane z zabezpieczeniem podziemi, w wyniku prac konieczne stało się wyburzenie wielu wartościowych architektonicznie budynków północnej pierzei rynku oraz kilku zabudowań przy ulicy Łukasińskiego, udało się natomiast uchronić przed zburzeniem fundamenty i podziemia pod południową, wschodnią i częścią zachodniej pierzei pl. B. Chrobrego.

Wieloletnie prace zabezpieczające pozwoliły ocalić najstarszą część Kłodzka, pojawiła się również możliwość wyodrębnienia wielopoziomowej trasy podziemnej pod ulicami starówki. Projekt owej trasy przygotowany został przez grupę specjalistów z krakowskiej AGH w 1966 roku, stąd też pochodzi nazwa trasy ? 1000?lecia Państwa Polskiego.

Źródło: klodzko.pl

Literatura
  • J. Lamparska: Tajemnice, zamki, podziemia, Asia Press 1999
  • M. Chorowska: Rezydencje średniowieczne na Śląsku, OFPWW 2003
  • L. Kajzer, J. Salm, S. Kołodziejski: Leksykon zamków w Polsce, Arkady 2001
  • J. Lamparska: Dolny Śląsk jakiego nie znacie, Asia Press 2002
  • M. Świeży: Zamki, twierdze, warownie, Foto Art 2002
  • M. Wojciechowski: Historia fortyfikacji w XIX wieku. Twierdza Kłodzko.
  • J. Lamparska: Tajemnicze podziemia, Asia Press 2000
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zawiszy Czarnego 3
57-300 Kłodzko
place
50.4401513, 16.6533315Skopiowano do schowka
N50º26'24.545", E16º39'11.993"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kotlina Kłodzka

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.