Twierdza Srebrna Góra - Fort Ostróg
A/4708/861 z 13.04.1961 i z 27.11.2001
Fort Ostróg (Spitzberg) - fort pomocniczy Twierdzy Srebnogórskiej z lat 1763-1777. W forcie w czasie II wojny światowej znajdował się niemiecki obóz karny dla oficerów wziętych do niewoli o ciężkich warunkach Oflag VIIIB (niem. Oflag VIIIB Silberberg). Przy wejściu wmurowane tablice upamiętniające o istnieniu obozu. Z obozu mimo ciężkich warunków i ścisłego nadzoru uciekło trzech polskich oficerów.
W chwili obecnej fort jest ponownie udostępniony do zwiedzania. Oprowadza żołnierz pruskiego regimentu i prezentuje m.in. wystrzał z pruskiego moździerza. Obecny dzierżawca - Grzegorz Fajdek przeprowadził prace częściowo zabezpieczające fort. Część kazamat została oczyszczona, z korony fortu usunięto stare domki letniskowe, wyczyszczono fosy i mury. Na forcie organizowane są imprezy integracyjne dla firm oraz biesiady historyczne.
Źródło: wikipedia.pl
Ten obiekt jest wyjątkowy na tle całej twierdzy - jako jedyny został zrealizowany w takiej formie, jaką zaproponowano na samym początku procesu projektowego. Już odręczny szkic fortyfikacji tej góry, naniesiony na projekt twierdzy, przedstawia taki narys, jaki został ostatecznie zbudowany -pięcioboczne dzieło obronne z kleszczowo ukształtowaną częścią szyjową. Jedynym elementem, który się zmieniał w zależności od zaawansowania prac projektowych, były fortyfikacje otaczające fosę. W najstarszych projektach nie planowano żadnych obiektów przed fosą. Najprawdopodobniej jednak w trakcie budowy okazało się, że ani z wału, ani ze skazamatowanych stanowisk nie da się odpowiednio kontrolować stromych zboczy u podstawy dzieła, w związku z tym zaplanowano szeroką drogę krytą z obszernymi placami broni w narożnikach. Początkowo place broni miały się znajdować jedynie od frontu i miały mieć postać redanów. W pierwszej koncepcji urządzenia drogi krytej planowano również budowę wysokiego i szerokiego wału, wzniesionego na stoku od strony szyjowej. Ten wał miał najpewniej uniemożliwiać niezauważone podejście od najsłabiej chronionej strony. Jednak i ta forma drogi krytej nie umożliwiała pełnej kontroli nad podejściami do tego obiektu, w związku z tym podlegała dalszym modyfikacjom, które widzimy na najstarszym szczegółowym planie Ostroga. Zmienił się kształt placów broni - środkowy uzyskał formę detaszowanego bastionu, boczne - półbastionów. Jednak i ta forma nie była optymalna. Droga kryta ostatecznie uzyskała nie trzy, ale cztery place broni, nowy pojawił się w miejsce jednego z naroży od strony szyjowej.
Źródło: Podruczny G., Przerwa T., Twierdza Srebrna Góra, Wyd. Bellona, Warszawa 2010
- Podruczny G., Przerwa T., Twierdza Srebrna Góra, Wyd. Bellona, Warszawa 2010
Inne obiekty znajdujące się w:
Twierdza Srebrna Góra
- Twierdza Srebrna Góra - Bateria Kazamatowa
- Twierdza Srebrna Góra - Bateria Tarasowa
- Twierdza Srebrna Góra - Donżon
- Twierdza Srebrna Góra - Fort Chochoł Mały
- Twierdza Srebrna Góra - Fort Góra Kłośna
- Twierdza Srebrna Góra - Fort Ostróg
- Twierdza Srebrna Góra - Fort Rogowy
- Twierdza Srebrna Góra - Fort Wysoka Skała
- Twierdza Srebrna Góra - Kaponiera Bramy Polnej
- Twierdza Srebrna Góra - Koszary
- Twierdza Srebrna Góra - Reduta Skrzydłowa