Cmentarz muzułmański (mizar) w Kruszynianach

Nr w rejestrze zabytków:
A-63 z 31.12.1986
Data powstania obiektu: 1699 r.
Opis

Obiekt jest unikalnym w skali kraju przykładem muzułmańskiego miejsca pochówku, funkcjonującym do dziś. Ze względu na swoje wybitne wartości historyczne (dzieje i kultura Tatarów polskich) został uznany za pomnik historii.

Cmentarz usytuowany we środkowo-wschodniej części wsi, na wzgórzu, około 250 metrów na wschód od drogi biegnącej przez miejscowość, ogrodzony kamiennym murem. Najstarsze nagrobki pochodzące z XVII i XVIII wieku stanowią nieociosane kamienie bez inskrypcji. Układ grobów i nagrobków jest nieregularny. Najstarszym zachowanym nagrobkiem jest nieociosany kamień z inskrypcją z 1769 roku. Najliczniejszą grupę w ilości ponad 300 stanowią nagrobki pochodzące z XIX wieku. Najstarsze mają formę nieociosanego kamienia z rytym napisem w języku polskim i arabskim. Późniejsze nagrobki to kamienne stele zamknięte łukiem, ozdobione półksiężycem, płaskorzeźbioną girlandą, pokryte rytymi inskrypcjami majuskułą, po 1863 roku także cyrylicą. Nagrobki z końca XIX i z 1. połowy XX wieku wzorowane są na pomnikach chrześcijańskich. Są to prostokątne płyty ze szlifowanego granitu lub marmuru pokryte stylizowanymi inskrypcjami arabskimi.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Mizar w Kruszynianach założony został prawdopodobnie w 2. połowie XVII wieku tuż po osiedleniu się Tatarów w Kruszynianach, a w XVIII wieku został ogrodzony kamiennym murem. W takiej postaci cmentarz przetrwał do 1983 roku, kiedy to teren od południa poszerzono i wybudowano nowe bramy w murze zachodnim. Fragment pierwotnego ogrodzenia od południa zachowano jako świadka dawnego przebiegu granic.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Inne obiekty znajdujące się w:
Bohoniki i Kruszyniany - meczety i mizary

Dane teleadresowe

Kruszyniany 62
16-120 Kruszyniany
place
53.177119000000005, 23.8175118Skopiowano do schowka
N53º10'37.628", E23º49'3.042"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Islam

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.