Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Pomysł utworzenia muzeum gromadzącego i prezentującego historię polskiego pożarnictwa, pojawił się już na początku ubiegłego stulecia. Pierwszy dział pożarniczy powstał w Łowiczu, w tamtejszym Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych; istniał do 1939 roku. Po II wojnie światowej zbiory pożarnicze posiadało wiele niedużych izb muzealnych. Wreszcie, w roku 1974, mysłowiczanie postanowili zorganizować muzeum na Górnym Śląsku. Jednym z powodów była długa tradycja funkcjonowania miejscowej ochotniczej straży pożarnej, powołanej do życia już w roku 1864! Muzeum otwarło podwoje w roku 1975. Do nowej siedziby, w dzielnicy Słupna, przeniosło się w 1991. Wkrótce zostało włączone w struktury Państwowej Straży Pożarnej. W roku 1995 oddziałem zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa zostało Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Ekspozycja muzeum jest bardzo bogata. Pięknie prezentuje się kolekcja samochodów pożarniczych, zarówno zagranicznych, jak i polskich. Najstarszym pojazdem jest Benz–Gaggenau z 1913 roku, a niewiele młodsza jest pochodząca z 1927 roku autodrabina Magirus. Niezwykle wartościowe są zbiory sikawek konnych i ręcznych, konnych wozów pogotowia, drabin i motopomp. Wyjątkowym zabytkiem jest sikawka z 1717 roku, wykonana w opactwie cysterskim w Henrykowie. Poza sprzętem pożarniczym, w muzeum możemy zobaczyć strażackie mundury, hełmy oraz zbiory dokumentów i fotografii. Nie zabrakło także miejsca na prezentację sylwetek ludzi zasłużonych dla polskiego pożarnictwa oraz wielkich fotografii najstarszych straży pożarnych na Śląsku. Muzeum zaprasza również na wystawy czasowe. Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Kronika Szlakowa
CMP przedstawia długą historię regionalnej straży pożarnej, sięgającą 146 lat wstecz. W hotelu Sobka powołano wówczas Związek Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej. Jego współzałożycielem i pierwszym ogniomistrzem był mysłowiczanin Artur Müller. Ze względu na swą prężną działalność straż z Mysłowic była wzorem dla związków formujących się w przemysłowej części regionu. Müller uczestniczył m.in. w zakładaniu straży pożarnej w Katowicach. 81 lat temu z okazji jubileuszu 65-lecia Straży na mysłowickim rynku miały miejsce wielkie ćwiczenia pod kryptonimem „Atak lotniczy na Mysłowice”. Dla nieuprzedzonych o tym mieszkańców kłęby dymu i odgłosy wybuchów były wielkim zaskoczeniem. Z okazji jubileuszu magistrat zakupił wówczas dla straży wóz gaśniczy „Federal” i motopompę „Koebe”, którą określano arcydziełem techniki.
Źródło: www.zabytkitechniki.pl
Powstanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa jest wynikiem dążeń kilku pokoleń strażaków, którzy bardzo chcieli założyć placówkę poświęconą tradycjom związanych z ich pracą. Zostało utworzone z inicjatywy śląskiego środowiska pożarniczego i władz administracyjnych regionu, które w 1974 r. ustanowiły Społeczny Komitet Organizacyjny Muzeum. Dzięki jego staraniom placówka otworzyła swoje podwoje we wrześniu 1975 r. Wówczas jego siedzibą były budynki byłego niemieckiego więzienia policyjnego przy ul. Powstańców w Mysłowicach. Na początku 1976 r. Muzeum uzyskało status placówki o ponadregionalnym zasięgu. Przeniesienie ekspozycji do nowej siedziby przy ul. Stadionowej miało miejsce w połowie 1991 r.
Organizacyjnie od 1992 r. Muzeum zostało włączone do struktur Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a w 1993 r. otrzymało status Centralnego Muzeum Pożarnictwa. Od 1995 r. placówka posiada swój oddział zamiejscowy – Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach. Od 1999 r. Muzeum jest jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej.
Źródło: peuk.fiiz.pl