Muzeum Miasta Mysłowice w Mysłowicach
Muzeum Miasta Mysłowice jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Mysłowice. Zgodnie ze statutem, placówka gromadzi, przechowuje, konserwuje naukowo opracowuje i udostępnia zabytki z zakresu historii, kultury i sztuki miasta Mysłowice. Zapewnia trwałą ochronę tych zabytków, prowadzi działalność badawczą i edukacyjną, informuje o wartościach i treściach zgromadzonych zbiorów, kształtuje wrażliwość poznawczą i estetyczną. Ponadto placówka prowadzi działalność na rzecz integracji lokalnego środowiska w duchu poszanowania tradycji i dorobku poprzednich pokoleń mieszkańców Mysłowic.
Muzeum składa się z pięciu działów, z czego dwa dedykowane są jego zbiorom: Historii i Kultury Miasta oraz Sztuki, a pozostałe mają bardziej charakter promocyjno-administracyjny: edukacyjno-promocyjny, finansowo-księgowy oraz obsługi administracyjno-technicznej.
Gromadzone przez muzeum zbiory obejmują zabytki obrazujące przemiany w zakresie gospodarki, życia społecznego i politycznego oraz w kulturze, nauce i oświacie Mysłowic na przestrzeni dziejów, jednak ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej. Zbiory Muzeum Miasta Mysłowice obejmują:
archiwalia, materiały biblioteczne, zwłaszcza dokumenty piśmiennicze, kartograficzne i ikonograficzne dotyczące miasta Mysłowice;
dzieła sztuk plastycznych, rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej;
wytwory techniki dokumentujące poziom rozwoju cywilizacyjnego mieszkańców Mysłowic;
pamiątki historyczne, a zwłaszcza militaria, mundury, sztandary, pieczęcie, ordery, medale, odznaki, odznaczenia miejskie i korporacyjne;
wytwory sztuki ludowej i rękodzieła oraz inne obiekty etnograficzne;
przedmioty upamiętniające wydarzenia historyczne, działalność najwybitniejszych obywateli miasta Mysłowice oraz instytucji miejskich.
Ekspozycja stała Muzeum Miasta Mysłowice składa się z kilku części. Na ścianach muzeum znajdują się reprodukcje zdjęć, ukazujących XX-wieczną historię Mysłowic, przybliżające życie jego mieszkańców. Na jednej z muzealnych ścian podziwiać więc można kolekcję złożoną z 1700 archiwalnych zdjęć. Zbiory etnograficzne placówki przedstawiają kulturę Górnego Śląska, a tym samym życie ludzi sprzed 50 i 100 lat. Wystawa ta nie odnosi się ściśle do mieszkańców Mysłowic – takimi sprzętami posługiwali się bowiem również mieszkańcy innych śląskich miast. Znajduje się tutaj m.in. kuchnia, sypialnia oraz salon. Z zakresu historii Mysłowic na stałej wystawie prezentowane są pamiątki dotyczącego mysłowickich powstańców śląskich (m.in. autentyczne zdjęcia, dokumenty oraz odznaczenia pochodzące z okresu powstań), jak bowiem należy pamiętać, źródła I Powstania Śląskiego znajdują się przecież na terenach Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice”. W mysłowickim muzeum zaakcentowano także rolę przemysłu dla rozwoju miasta, znajduje się więc tutaj m. in. górniczy wózek z kopalni „Mysłowice”. Ponadto obejrzeć tutaj można także eksponaty związane z ruchem sportowym. W Mysłowicach bowiem w II poł. XIX w. powstało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, które stało się zalążkiem do rozwoju innych klubów sportowych. Na wystawie można obejrzeć eksponaty (sztandary, dyplomy, puchary) pochodzące m.in. z K.S. „Siła” Mysłowice czy K.S. „Lechia 06”.
Poza stałą ekspozycją, w muzeum organizowane są również wystawy czasowe.
Działalność muzeum, obok tej związanej z gromadzeniem i udostępnianiem zbiorów zwiedzającym, obejmuje również:
ofertę lekcji muzealnych, stanowiących uzupełnienie programu nauczania historii i edukacji regionalnej w szkołach;
ofertę filmów edukacyjnych przybliżających minione dzieje, które tworzone są w oparciu o zdjęcia, ilustracje i inne dokumenty na co dzień niedostępne widzom; obecnie w muzeum zakupić można pięć takich filmów: „Mysłowice–1919”, „Mysłowice 1922–1945”, „Mysłowice 1945–1989”, „Mysłowice mniej znane” oraz „Statki i okręty II RP”; opisane tutaj filmy są również wyświetlane podczas specjalnie organizowanych projekcji.
Źródło: peuk.fiiz.pl