Mogiła ofiar niemieckiego terroru w Nowej Słupi
Zbiorowa mogiła znajduje się na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, kilkaset metrów na lewo od znakowanego szlaku turystycznego prowadzącego na Święty Krzyż.
Wiosną 1943 r. w budynku schroniska turystycznego w Nowej Słupi zakwaterował 62 Pluton Zmotoryzowany Żandarmerii pod dowództwem Alberta Schustera. Żandarmi przebywający w schronisku do połowy maja 1943 r. przeprowadzili w okolicy szereg akcji pacyfikacyjnych. 6 marca w Bartoszowinach zamordowali 12 osób, w tym 7 dzieci, w Hucisku dwoje dzieci, w Paprocicach, Płuckach i Woli Zamkowej 26 osób. 22 kwietnia w Hucie Szklanej 10 osób, 1 maja w Jeziorku 11 osób, 4 maja w Celinach Bodzentyńskich 4 osoby. Żandarmi dokonywali jednocześnie aresztowań ludzi podejrzanych o współdziałanie z ruchem oporu. Aresztowanych rozstrzeliwano na Skałce, na granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Część ofiar ekshumowano po wojnie i przeniesiono na okoliczne cmentarze.
Napis na płycie:
Tu spoczywa około 200 osób
okolicznych wsi zamordowanych
przez okupanta niemieckiego
w latach 1939-1945
tylko za to że byli Polakami
Przechodniu schyl czoło
przed prochami bohaterów
Mogiła otoczona jest obramieniem betonowym i metalowym ogrodzeniem. Na niej umieszczony jest wysoki krzyż z metalowych rur i płyta z napisem. Litery są ryte i wypełnione czarną farbą.
Źródło: pik.kielce.pl