Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu
Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu zlokalizowane jest w Domu Macierzystym Zgromadzenia w Oświęcimiu. które można zwiedzać po uprzedniej rezerwacji - termin i godziny do ustalenia. Muzeum funkcjonuje od 16 czerwca 2013 roku kiedy to uroczystego otwarcia dokonał ks. Bp. Tadeusz Rakoczy po Eucharystii dziękczynnej za dar beatyfikacji Matki Małgorzaty oraz przeniesienia relikwii do ołtarza bocznego w Kościele Sióstr Serafitek i wystawienia do kultu publicznego.
W Muzeum Bł. Matki Małgorzaty Szewczyk w Oświęcimiu znajdują się przedmioty codziennego użytku należące do Błogosławionej, takie jak m.in.: biały czepek zakonny, drewniane łóżko, relikwiarz, modlitewnik i różaniec, a także fotografie ilustrujące życie i działalność Matki Małgorzaty oraz historię oświęcimskiej placówki zakonnej.
Krzyż, który założycielka serafitek przywiozła z Ziemi Świętej, szaty, naczynia liturgiczne, sporo zdjęć i pamiątek. W oświęcimskim muzeum można dowiedzieć się, jak żyła błogosławiona Małgorzata Szewczyk.
Współzałożycielka Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej (serafitek) w Oświęcimiu spędziła dziesięć lat, prowadząc działalność charytatywną. Pomagała starszym osobom, biednym dzieciom i sierotom. I to właśnie w tym mieście błogosławiona Małgorzata Szewczyk doczekała się pomnika i muzeum. Tu także działa fundacja jej imienia. Muzeum mieści się w Domu Macierzystym Zgromadzenia Sióstr Serafitek. Udało się tu zgromadzić przedmioty codziennego użytku należące do błogosławionej: biały czepek zakonny, drewniane łóżko, relikwiarz, modlitewnik i różaniec, a także fotografie ilustrujące życie i działalność Matki Małgorzaty (1828-1905) oraz historię oświęcimskiej placówki zakonnej. Zwiedzający mogą też obejrzeć wzornik haftów dla podopiecznych pierwszych serafickich ochronek, czy sprzęt medyczny używany w prowadzonych przez zakonnice domach opieki.
Źródło: visitmalopolska.pl / serafitki.pl