Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123743237 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - gabloty muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - 4 1
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - 1
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - wnetrze z telewizorami muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123728832 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - multimedia muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 124459472 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - 3 1
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 124520850 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - ekspozycja multimedialna muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 124505894 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - sciany muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - 1 1
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - wnetrze muzeum z siedzeniami muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123759197 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - wystawa przed muzeum pamieci mieszkancow ziemi oswiecimskiej oswiecim
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123826284 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123701617 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123747617 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123752878 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 123811254 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 124539971 hdr
Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - img 20240814 124728900 hdr
Data powstania obiektu: 01.05.2022 r.
Opis

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświecimiu przedstawia bohaterskie działania mieszkańców ziemi oświęcimskiej, którzy z narażeniem życia udzielali pomocy więźniom obozu Auschwitz. Ekspozycja ma na celu przywrócenie i ocalenie pamięci o ludziach tworzących historię ziemi oświęcimskiej. Istotą ekspozycji są filmy zbudowane na relacjach świadków. Żywe wspomnienia o codzienności okupacyjnej przedstawiają brutalny świat utrwalony w ich pamięci do końca życia. Multimedialna forma wystawy pozwala widzom jeszcze bardziej doświadczyć i poczuć emocje, jakie towarzyszyły świadkom historii w tym trudnym czasie.

Ścieżka superbohaterów

Na terenie otaczającym Muzeum stworzono wyjątkową strefę edukacyjno-rekreacyjną nazywanąj Ścieżką Superbohaterów. Jest to miejsce dla dzieci i młodzieży, w którym w sposób realny mogą spędzić czas, a w sposób symboliczny spotkać i poznać bliżej dzieci, które mieszkały w tej okolicy w czasie II wojny światowej. Zwłaszcza, że ich historie są szczególne. Mimo, że z punktu widzenia dorosłego, są to dziś wspomnienia trudne i bolesne, pełne napięcia i strachu, to jednak w pewien sposób ekscytujące i wyjątkowe, bo prawdziwe i opowiedziane przez samych bohaterów. Łatwiej się nimi podzielić siedząc na wspólnej ławce.

Przestrzeń wokół stref ma więc służyć zarówno refleksji, jak również jest miejscem zwyczajnego odpoczynku.

Ekspozycje

Przestrzeń muzealna jest oszczędna kolorystycznie, pojawiają się trzy kolory szary, czarny i akcent czerwonego nawiązujący do logo muzeum. Cała aranżacja jest minimalistyczna i służy skupieniu uwagi zwiedzającego na opowiadanych historiach. Wspomnienia i relacje świadków historii uzupełniają artefakty umieszczone w nowoczesnych, podświetlanych gablotach. Szczególnie interesujące są pamiątki po Helenie Płotnickiej niosącej pomoc więźniom KL Auschwitz, zamordowanej za swoją działalność w obozie, czy wyposażenie apteki Marii Bobrzeckiej - farmaceutki z Brzeszcz, dostarczającej lekarstwa więźniom. Umieszczona w gablocie przedwojenna walizka z Brzezinki stanowi symbol zmieniających się tragicznych losów mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Towarzyszyła ona swoim właścicielom podczas wysiedleń - przesiedleń, kiedy postanowiono utworzyć w Brzezince obóz koncentracyjny.

Wystawa zlokalizowana jest na trzech piętrach budynku. W pierwszej strefie zwiedzający mogą podziwiać rzeźbę autorstwa światowej sławy artysty Igora Mitoraja, pochodzącego z Grojca. W tej strefie goście Muzeum na jednym z pierwszych w Polsce ekranów sferycznych zobaczą film ukazujący piękno ziemi oświęcimskiej. Na ścianie umieszczony został ekran dotykowy, dający możliwość przybliżenia historii tego regionu. W drugiej strefie zwiedzający m.in. przejdą przez ekran parowy, który niczym kurtyna odsłania poprzez wyświetlane zdjęcia przeszłość z okresu międzywojennego. Wystawa multimedialna dotycząca II wojny światowej ma formę labiryntu, w którego wydzielonych przestrzeniach zwiedzający ma możliwość wysłuchania wspomnień świadków. W nowoczesnych gablotach umieszczone zostały obiekty związane z czasami okupacji niemieckiej, a także bohaterskimi postaciami. Trzecia strefa znajduje się na poddaszu i odwołuje się do miejsca schronienia ratowanych więźniów. Przestrzeń symbolizuje bezpieczne miejsce zagwarantowane przez polskie rodziny uciekającym z obozu. Ostatnia część tej strefy opowiada o pierwszych miesiącach i latach po zakończeniu II wojny światowej i represjach, jakich doświadczali mieszkańcy i ich rodziny za swoją działalność w czasie wojny. Kontynuacją stałej wystawy jest na zewnątrz „Ścieżka Superbohaterów”. To wyjątkowe miejsce składa się z siedmiu stref, z których każda dedykowana jest dzieciom – małym „zuchom”, którzy w czasie II wojny światowej mimo swojego wieku pomagali nieść dobro w tych trudnych czasach.

Muzeum zaprasza wszystkich mieszkańców do aktywnego zwiedzania wystawy stałej, a najmłodszych do eksplorowania "Ścieżki Superbohaterów", dzięki której dzieci będą mieli okazję poznać historię poprzez zabawę na świeżym powietrzu.

Źródło: it.oswiecim.pl / visitmalopolska.pl

Zwiedzanie

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświecimiu jest czynne w stałych porach:

  • 1 MAJ – 30 WRZEŚNIA: wtorek – niedziela: 10.00 – 18.00 (ostatnie wejście: 17.00)
  • 1 PAŹDZIERNIKA – 30 KWIECIEŃ: wtorek – niedziela: 10.00 – 16.00 (ostatnie wejście: 15.00)
  • rezerwacja wizyty (szczególnie grupy zorganizowane) za pośrednictwem strony internetowej
  • Średni czas potrzebny na zwiedzenie Muzeum to 1,5 godziny.
  • Święta i dni wolne w Muzeum:  1 stycznia, 6 stycznia, Święta Wielkanocne (Wielki Piątek – Wielki Poniedziałek), 1 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, Święta Bożego Narodzenia (24 – 26 grudnia)
Historia

Muzeum powstało w zabytkowym budynku, tzw. Lagerhausie, zlokalizowanym ok. 200 metrów od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Po zakończeniu prac modernizacyjnych związanych z dostosowaniem budynku do potrzeb MPMZO oraz stworzeniu ekspozycji stałej, placówka została otwarta 1 maja 2022 roku.

Źródło: muzeumpamieci.pl

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Maksymiliana Marii Kolbego 2A
32-600 Oświęcim
place
50.023696, 19.200750Skopiowano do schowka
N50º1'25.306", E19º12'2.7"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Nieczynne w poniedziałki

Dni bezpłatnego wstępu

Wtorek

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.