Szubieniczna Góra (325 m n.p.m.)
Góra Szubieniczna w Głuchołazach - przez miejscowych zwana "papierniczą". To miejsce średniowiecznych kaźni i śmerci,po których to terenach dziś spacerują miejscowi i turyści. Nie wiedząc że depczą przy tym kości straconych tu zbrodniarzy . W średniowieczu śląskie miasta budowały szubienice jako symbol szanowania i przestrzegania prawa. Stały one głównie na wzgórzu za miastem w miejscach dobrze widocznych. Popularne na Śląsku były tzw. szubienice studniowe. Były to murowane okrągłe budowle bez dachu o średnicy nawet 6 metrów. Na obwodzie muru stawiano kila kamiennych słupów czy filarów na których mocowano belki egzekucyjne. Ciała po egzekucji nie ściągano od razu, mogło ono wisieć przez 2 lata aż do momentu naturalnego gnicia ścięgien trzymających kości. Po tym czasie szczątki spychano do studni - zbiorowego grobu. Który mieścił się na środku dziedzińca szubienicy.
W Głuchołazach znajduje się na Szubienicznej Górze owalna platforma wystająca ponad teren omórowana kamieniami - czy może być pozostałością po szubienicy studniowej? Z kronik dowiadujemy sie iż szubienica w Głuchołazach była drewniana a spaliły ją dopiero wojska napoleońskie.
Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem osób skazanych na smierć nie chowano na cmentarzach. Bowiem były nie godne pochowania w święconej ziemi. Przy szubienicy powstawał więc "fałszywy cmentarz". Taki cmentarz musiał wieć znajdować się na Szubienicznej Górze w Głuchołazach i nie był mały skoro tylko w połowie XVII wieku w ramach procesów kobiet oskarżonych o czary, zgładzono w mieście ponad 20 osób.
Górę Szubieniczną przeznaczono na teren spacerowy z drewnianą altanką dzięki panoramie na centrum miasta. Niestety dziś gałęzie drzew zarosły i by zobaczyć miasto trzeba zejść na położoną niżej polanę.
Źródło: opencaching.org