Biskupia Kopa (890 m n.p.m.)
Biskupia Kopa (cz. Biskupská kupa, niem. Bischofskoppe) – szczyt (góra) o wysokości 890 m n.p.m. w paśmie Gór Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina) w Sudetach Wschodnich, leżący na granicy Polski i Czech oraz na granicy gmin Głuchołazy i Zlaté Hory.
Przyjmuje się, że Biskupia Kopa jest najwyższym szczytem w polskiej części Gór Opawskich oraz najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego, chociaż najwyższy jej punkt, wraz z zabytkową wieżą widokową, znajduje się po czeskiej stronie.
Zbudowana z dewońskich fyllitów. Pod koniec XIX wieku wyznaczono pierwsze szlaki prowadzące na szczyt oraz wybudowano czynną do dziś wieżę widokową. Biskupia Kopa jest od wieków górą graniczną – od 1229 rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie, po wojnach śląskich tereny pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów, następnie Czechosłowacji i Niemiec, a obecnie przez szczyt przebiega granica polsko-czeska. Polska nazwa Biskupia Kopa została ustalona urzędowo w 1949.
W 2017 zakończono budowę drogi na Biskupią Kopę, wiodącą Saperską Drogą przez Przełęcz pod Zamkową Górą, Plac Konrada Habla i Przełęcz Mokrą.
Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa o wysokości 18 m. Zbudowana w 1898 przez Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie (niem. Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein (MSSGV)) w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I (Kaiser-Franz-Josef-Warte). Organizacja ta już w 1890 zbudowała w tym miejscu pierwszą, drewnianą wieżę widokową, która została rozebrana w 1895. Wieża z 1898 po wojnie uległa zaniedbaniu. Została ponownie udostępniona turystom w 1996. Wejście na górną platformę zapewnia szeroki widok na Jesioniki (czes. Jeseníky), Masyw Śnieżnika (czes. Králický Sněžník) i Góry Złote (czes. Rychlebské hory). Przy dobrej pogodzie widoczne zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych i Sowich. Piękna panorama miasta Zlaté Hory. Widoczne są także zbiorniki Nyski i Otmuchowski. Niecały kilometr na północny zachód od wierzchołka znajdują się małe ruiny zamku Leuchtenštejn, który zbudowano w połowie XIII w. dla ochrony Biskupstwa Wrocławskiego (zachowane resztki umocnień).
Na Biskupiej Kopie funkcjonowały dwa przejścia graniczne na szlakach turystycznych Jarnołtówek (Biskupia Kopa) – Zlaté Hory (Biskupská Kupa) oraz Jarnołtówek – Zlaté Hory (Biskupská kupa, vrchol) dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Przejścia funkcjonowały do 21 grudnia 2007, kiedy to na mocy Układu z Schengen zostały zlikwidowane.
Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.
Do wieży widokowej na Biskupiej Kopie dotrzeć możemy tylko pieszo zarówno od strony Polski jak i Czech. Przez Biskupią Kopę przebieg m.in. czerwony Główny Szlak Sudecki. I tak możemy wyruszyć na Biskupią Kopę:
- z Jarnołtówka - czerwony szlak, Główny Szlak Sudecki (3,8 km, ok 2 h),
- z Jarnołtówka - żółty szlak (5,8 km, ok. 2:40 h),
- z Jarnołtówka przez Czechy - zielony szlak + niebieski szlak (5,4 km, ok. 2:30 h),
- z Pokrzywnej - czerwony szlak, Główny Szlak Sudecki (6,8 km, 3:30 h),
- z Pokrzywnej - żółty szlak (6,8 km, 2:50 h),
- z Zlaté Hory (Czechy) - zielony szlak (3,2 km, 1:50 h),
- z Zlaté Hory (Czechy) - żółty szlak + niebieski szlak (4,2 km, 2:00 h).
Źródło: wikipedia.pl