Opis

Nadmorska Kolej Wąskotorowa to chluba całego Wybrzeża Rewalskiego. Odrestaurowana i unowocześniona linia kolejowa kursuje na 2 trasach, na odcinku pomiędzy Gryficami i Pogorzelicą i przecina 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal. Łączna długość tej trasy to 39,5 km. Składy ciągnięte są przez lokomotywę spalinową Lxd2 lub wagon motorowy MBX. Wagony są całkowicie odnowione, posiadają ogrzewanie i toalety.

Linia kolejowa o długości 39,4 km przebiega przez 3 gminy Powiatu Gryfickiego: Gryfice, Karnice i Rewal, łącząc ze sobą 13 miejscowości.

Przejazd pociągu na trasie z Gryfic do Pogorzelicy trwa godzinę i 54 minuty.

W sezonie przewozowym, trwającym od 1 maja do końca września kolej wyjeżdża codziennie o godz. 8:40 pierwszym kursem z zajezdni w Gryficach. Po dotarciu do Trzęsacza pociąg kursuje dalej wahadłowo na trasie Trzęsacz - Pogorzelica - Trzęsacz. Ostatni kurs, który rozpoczyna się o godz. 17:45 w Pogorzelicy jest kursem powrotnym do zajezdni w Gryficach.

Na trasie wąskotorówki znajduje się wiele znanych zabytków architektury, takich jak latarnia morska w Niechorzu, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie w Trzęsaczu, zabytkowy kościół w stylu neogotyckim oraz zespół pałacowo - parkowy w Trzęsaczu, neogotycki pałac w Drezewie, czy dworska rezydencja z końca XVIII w. w Rybokartach. Ponadto warto odwiedzić czynną przez cały rok Wystawę Zachodniopomorskich Kolei Dojazdowych w Gryficach, gdzie można obejrzeć kolekcję zabytkowych parowozów i poznać historię nadmorskiej wąskotorówki.

Podróżując Nadmorską Koleją Wąskotorową można dotrzeć do wielu godnych polecenia atrakcji turystycznych, zlokalizowanych na ternie gminy Rewal. Warto odwiedzić m.in. Park Miniatur Latarni Morskich, Motylarnię i Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu, Park Wieloryba w Rewalu, czy kompleks wodny Agua Park Sandra SPA w Pogorzelicy. Do wszystkich tych miejsc można dotrzeć pieszo od stacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w zaledwie kilka minut.

Źródło: kolej.rewal.pl

Historia

1 lipca 1896 r. kolej po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie poruszała się po torach o rozstawie 750 mm. W 1912 roku poszerzono jednak rozstaw szyn do 1000 mm, co usprawniło i rozwinęło transport towarowy na trasie Gryfice - Niechorze. Dynamiczny rozwój kolei na początku XX w. w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.

Lata powojenne przyniosły zastój w ruchu kolejowym, który zastąpił, bardziej rentowny wówczas transport samochodowy. Z tego też powodu infrastruktura kolejowa i tabor wąskotorowy zaczęły niszczeć. Proces ten zahamowało jednak wpisanie Gryfickiej Kolei Dojazdowej do rejestru zabytków, co nastąpiło 11 maja 1995 r. Niestety, Gryficka dojazdówka dalej była w nie najlepszej kondycji i w latach 90-tych, władze PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki i sprzedać ją. Propozycje kupna spływały nawet z Kenii.

Ostatecznie jednak, samorząd gminy Rewal podpisał w 2002 roku umowę z Dyrekcją PKP oraz Ministrem Skarbu o nieodpłatnym przejęciu taboru razem z infrastrukturą i linią Gryfice-Trzebiatów (o długości 61 km). W związku z tym, 29 maja 2002 r. wąskotorówka wróciła na tory, jako własność gminy Rewal. Niestety, duże zniszczenia i wieloletni brak inwestycji spowodowały, że nie udało się uruchomić zamkniętej przez PKP trasy na odcinku Pogorzelica-Trzebiatów. Gmina natomiast nie posiadała tak dużych środków finansowych, aby sfinansować przywrócenie Kolejki do ładu.

W 2004 r., czyli po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej dla Gminy Rewal pojawiło się światełko w tunelu, w tej kwestii. Przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiono o dotacje unijne. Dofinansowanie zostało przyznane, w efekcie czego przystąpiono do dużego przedsięwzięcia, jakim była rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W ramach remontu, zmodernizowano starą linię kolejową na trasie Trzęsacz - Pogorzelica (o długości 10 km). Odrestaurowano także i wyposażono w ogrzewanie i toalety tabor kolejowy. Lokomotywy i wagony przywdziały nowe barwy. Wyremontowane zostały również zabytkowe dworce i wybudowane 3 całkiem nowe stacje.

Dodatkowo, w 2013 r. powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która swą siedzibę otrzymała w Pogorzelicy. Spółka operuje obecnie już funkcjonujący przewóz koleją wąskotorową na trasie Gryfice-Pogorzelica.

Źródło: trzesacz.pl

Ciekawostki

Spółka Nadmorska Kolej Wąskotorowa powołana została uchwałą Rady Gminy Rewal w dniu 26.04.2013 r. Dawny Referat Transportu Kolejowego Gminy Rewal, który powstał po przejęciu wąskotorówki od PKP, włączono w struktury Spółki i przekształcono w wolnorynkowy podmiot gospodarczy.

Zgodnie z założeniami statutowymi, głównym zadaniem Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej SP.z o.o. jest organizacja przewozów turystycznych na trasie Gryfice-Pogorzelica oraz zarządzanie infrastrukturą kolejową. Nadmorska Kolej Wąskotorowa spełnia również rolę kulturotwórczą i społeczną, organizując liczne wydarzenia kulturalne oraz imprezy rekreacyjne zarówno dla mieszkańców gminy Rewal, jak i turystów. Na dworcach kolejowych i w pociągach cyklicznie organizowane są koncerty i rekonstrukcje historyczne oraz animacje dla najmłodszych pasażerów.

W bogatej ofercie Spółki jest wiele usług, skierowanych zarówno do odbiorców indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. W regularnym sezonie przewozowym proponujemy Państwu skorzystanie z naszych standardowych usług przewozowych - przejazdów pociągami kursowymi, składami z lokomotywą spalinową Lxd2 lub wagonem motorowym MBxd2. Po sezonie natomiast oferujemy wynajęcie pociągów pozarozkładowych, pomoc przy organizacji imprez integracyjnych i okolicznościowych, wynajęcie sali konferencyjnej, czy wykonanie zleconych usług rzemieślniczych.

Na życzenie klienta Spółka pomaga w  organizacji wycieczek szkolnych oraz wszelkiego rodzaju imprez rekreacyjnych i okolicznościowych.

Źródło: kolej.rewal.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Leśna 5
72-351 Rewal
Tel.: 91 38 42 235
Fax: 91 38 42 235
place
54.075302, 15.012695Skopiowano do schowka
N54º4'31.087", E15º0'45.702"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Kolej wąskotorowa

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.