Bazylika Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie
KOK-I-148/61 z dnia 16.03.1961 oraz 258 z 6.04.1979
Bazylika Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie, położonym w województwie lubuskim, to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Słynąca łaskami Matka Boża Rokitniańska przyciąga wiernych z całego kraju, a jej historia sięga XVI wieku. Początki kultu maryjnego w Rokitnie sięgają XVII wieku, kiedy to do miejscowego kościoła sprowadzono obraz Matki Bożej, namalowany przez mistrzów niderlandzkich. Szybko okazało się, że obraz ten posiada niezwykłą moc i stał się celem licznych pielgrzymek. Liczne cuda przypisywane wstawiennictwu Matki Bożej sprawiły, że sanktuarium zyskało ogromną popularność.
W XVIII wieku wzniesiono nową, barokową świątynię, która stała się godną oprawą dla cudownego obrazu. Sanktuarium w Rokitnie odgrywało ważną rolę w życiu religijnym Polaków, zwłaszcza w czasach zaborów, kiedy stało się symbolem polskości. Bazylika Matki Bożej Rokitniańskiej to wybitny przykład barokowej architektury sakralnej. Jej wnętrze zachwyca bogatą dekoracją, polichromiami i pięknymi ołtarzami. Centralnym punktem świątyni jest ołtarz główny, w którym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej.
Cudowny obraz Matki Bożej Rokitniańskiej
Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej to prawdziwe arcydzieło sztuki sakralnej. Jego niezwykła aura i piękno przyciągają wiernych od wieków. Charakterystycznym elementem obrazu jest odsłonięte ucho, które symbolizuje gotowość Matki Bożej do wysłuchania każdej modlitwy. Twarz Maryi jest pełna spokoju i miłości, co dodaje otuchy wszystkim, którzy przychodzą do Niej ze swoimi prośbami.
Źródło: wikipedia.pl
Parafia istniała już prawdopodobnie w XII wieku[4]. Pierwszy drewniany kościółek prawdopodobnie pw. Michała Archanioła powstał w 1333 r., założony przez biskupa poznańskiego Jana Doliwę. 18 grudnia 1378 r. kasztelan starogrodzki[5][6] Mikołaj z Bytynia darował Rokitno opatowi Mikołajowi i cystersom.
W roku 1661 stał się własnością cystersów z Bledzewa. Słynący z cudów obraz Matki Boskiej przeniesiono z opactwa bledzewskiego w 1669 r. W 1671 r. po przygodzie cudownego obrazu w Warszawie, Jan Opaliński rozbudował ciągle drewniany kościół. Poszerzył nawę główną, rozbudował prezbiterium, wprowadził nowy ołtarz przystosowany do obraz NMP oraz dobudował dwie wieże z przedsionkami.
Pierwszą budowę nowego kościoła rozpoczęto z początkiem XVIII wieku, nie została jednak dokończona. W 1746 r. budowlę rozebrano i zaczęto wznosić obecną świątynię. Ukończono ją w 1762 r. Powstała budowla na planie prostokąta, trójnawowa, z prezbiterium od północy. Po stronie zachodniej do prezbiterium dobudowano zakrystię, po wschodniej kaplicę. Wejście flankują dwie kwadratowe wieże nakryte hełmami.
We wnętrzu sklepienia żaglowe ozdobione polichromią z XVIII wieku. W ołtarzu głównym umieszczono cudowny obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej ukoronowany koronami papieskimi w 1989 r. Reszta wyposażenia w stylu baroku i rokoko. Obecnie kościół jest najważniejszym sanktuarium maryjnym diecezji zielonogórsko–gorzowskiej. Kościół Matki Bożej Rokitniańskiej od 2002 roku nosi tytuł bazyliki mniejszej.
Rokitno dwukrotnie znalazło się w obrębie niemieckiej Brandenburgii (w XIV w. i w latach 1792–1945).
20 listopada 2024 sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej zostało uznane za pomnik historii.
Źródło: wikipedia.pl
Porządek Mszy Świętych w Bazylice Matki Bożej Rokitniańskiej w Rokitnie:
- niedziele i święta 9:00, 12:00, 15:00, 18:00
- dni powszednie: 11:00 i 18:00