Dwór w Żywcu Moszczanicy

Nr w rejestrze zabytków:
A-598/89 z 16/11/1989
Aktualna funkcja: Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu-Moszczanicy
Data powstania obiektu: XVIII w.
Opis

Moszczanica wzmiankowana była w 1477 roku. W drugiej połowie XVIII w. miejscowość znajdowała się w rękach Wielopolskich, od których - w początkach wieku XIX - kupił ją hrabia Józef Wodzicki. Po kilkunastu latach (w 1825 r.) Wodzicki sprzedał ją z kolei Ignacemu Zielińskiemu. I właśnie Zieliński był inicjatorem wzniesienia w latach 1827-28 murowanego, klasycystycznego dworu. Budowla zaprojektowana została przez Eugeniusza Dąbrowę-Dąbrowskiego. W połowie XIX w. tutejszy majątek wraz z dworem kupiony został przez Jana Kępińskiego. Kępińscy byli tutaj panami do czasów II wojny. Władysław Kępiński w latach 1910-12 dokonał gruntownej przebudowy obiektu. Dwór w Moszczanicy gościł w tych czasach uczestników polowań - bywali tu członkowie elity, z rodziną arcyksiążąt Habsburgów na czele. Władysław Kępiński krzewił także oświatę rolniczą - założył szkolę agrarną w Łodygowicach. Czasy PRL - po znacjonalizowaniu dworu - przyniosły kilkakrotne zmiany jego przeznaczenia. Mieściła się tu szkoła rolnicza, mieszkania, izba tradycji ruchu młodzieżowego, wreszcie muzeum. W ostatnich latach pojawiły się pomysły na rewitalizację obiektu w oparciu o fundusze unijne. Moszczanicki dwór to również miejsce związane z Józefem Piłsudskim. Mocno schorowany Marszałek wypoczywał tu we wrześniu 1934 r., na osiem miesięcy przed śmiercią. Państwo Kępińscy udostępnili gościowi cały obiekt, przenosząc się do Żywca. Piłsudski nie skorzystał z przygotowanego specjalnie dla niego wytwornego apartamentu - na swoje mieszkanie wybrał skromnie urządzony pokój. Pomimo zaleceń lekarzy Marszałek kierował ćwiczeniami dla wyższych oficerów, przyjmował członków rządu, m.in. Józefa Becka. Piłsudski snuł tutaj też plany działania Polski na wypadek przewidywanego rozpadu Czechosłowacji. Państwo Kępińscy dla upamiętnienia pobytu swego gościa wmurowali w ścianę dworu tablicę. Została zniszczona w czasach komunizmu. Nową wmurowano w 1995 r.

Źródło: slaskie.travel

Historia

Historia dworu w Moszczanicy jest nierozerwalnie związana z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego, który przebywał w nim na jesieni 1934 r. Marszałek pojawił się w Moszczanicy, u państwa Kępińskich, zgodnie z zaleceniami lekarzy, którzy sugerowali, iż stan jego zdrowia jest na tyle zły, iż powinien wypoczywać i zrezygnować z obowiązków służbowych. Moszczanicę na miejsce odpoczynku wybrał dla Piłsudskiego płk Leon Strzelecki, zaś na adiutancie marszałka – kpt. Mieczysławie Lepeckim – spoczywał obowiązek przypilnowania, aby dwór był odpowiednio przygotowany. Właściciele dworu przygotowali dla gościa bardzo wytworny apartament na parterze, który jednak nie spodobał się marszałkowi. Ostatecznie zamieszkał on w dużym pokoju na pierwszym piętrze. Pomimo zaleceń lekarzy dotyczących spokojnego trybu życia, marszałek w Moszczanicy spędzał czas bardzo aktywnie. Kierował m.in. ćwiczeniami dla wyższych oficerów, przyjmował członków rządu oraz prowadził gry wojenne.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Moszczanicka 9
34-300 Żywiec
place
49.696125, 19.232806Skopiowano do schowka
N49º41'46.05", E19º13'58.102"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.