Bulwar Czarnej Przemszy w Sosnowcu
Bulwar Czarnej Przemszy – bulwar znajdujący się na terenie Sosnowca nad brzegiem Czarnej Przemszy. Bulwar początek ma w graniczącym z Będzinem Zespole Parkowo-Pałacowym Schöna a kończyć ma się docelowo na Trójkącie Trzech Cesarzy. Jest to jednocześnie fragmentem międzynarodowego Szlaku Św. Jakuba, oznaczonego żółtymi muszlami, które prowadzą przez całą Europę do hiszpańskiego sanktuarium w Santiago de Compostela.
Na koniec kwietnia 2018 przegłosowane i przeznaczone do wykonania odcinki kończą się za Parkiem Harceskim po obu stronach rzeki, u zbiegu ze Szlakiem Dawnego Pogranicza.
Plany i budowa
Pierwotny zarys powstał w trakcie regulacji rzeki w latach 1957–1964. Rozciąga się na długości prawie 6 km prowadząc brzegami rzeki (naprzemiennie). Po regulacji rzeki bulwar pełnił głównie funkcje spacerowo-rekreacyjne. Dawna infrastruktura z czasów PRL uległa degradacji. Z programem rewitalizacji tych terenów wychodziły liczne inicjatywy obywatelskie i stowarzyszenia: Moje Miasto, PTTK, FdZD. Bulwar ostatecznie został wpisany do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta na lata 2010 - 2020.
W 2010 roku inicjatywą stowarzyszenia Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego został zaproponowany, a w 2016 roku został wprowadzony program rewitalizacji w ramach którego powstaje wydzielona droga rowerowa z czerwonego asfaltu, ścieżka spacerowa o parametrach spełniających wymagania rolek i urządzeń transportu osobistego oraz infrastruktura wypoczynkowa[. Rewitalizacja następuje etapami i wykonywana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego. W zarysie autorów Bulwar Czarnej Przemszy ma stanowić projekt obejmujący Sosnowiec, Będzin i Dąbrowę Górniczą i docelowo ma umożliwić bezpieczne i wygodne poruszanie się wzdłuż całej rzeki: od Trójkąta Trzech Cesarzy do zalewów Pogoria w Dąbrowie Górniczej.
Pierwszy etap wystawiony do głosowania był w 2016 roku i uzyskał największą liczbę głosów mieszkańców. Realizacja tego projektu rozpoczęła się w 3 kwartale 2017 roku a zakończenie prac było planowane na wiosnę 2018 roku. Kolejne 2 etapy uczestniczyły w głosowaniu w 2017 roku, z czego do realizacji przeszedł jeden – stanowiący łącznik Bulwaru Czarnej Przemszy z Bulwarem Brynicy i Szlakiem Dawnego Pogranicza. W kolejnych latach, lider projektu – Dariusz Jurek, planuje zgłaszać kolejne odcinki aż do uzyskania efektu finalnego.
Modernizacja bulwaru przewiduje także wymianę oświetlenia na energooszczędne oświetlenie ledowe dynamicznie reagujące mocą światła z detekcją ruchu oraz ustawienie punktów rekreacyjnych wyposażonych w stoliki, ławki i stojaki rowerowe. Mają pojawić się także specjalne zadaszone ławki z przewijakami dla dzieci. W kwietniu 2018 roku pierwszy odcinek na trasie od granicy Parku Sieleckiego z ul. 3-go Maja do ul. 1-go Maja na całej długości zyskał nową nawierzchnię, zarówno na drodze dla rowerów, jak i na pasie przeznaczonym dla pozostałych użytkowników. Odcinek od ul. 1-go Maja do ul. Przyjaciół Żołnierza został przeniesiony w inwestycjach na trzecią połowę 2018 roku. W 2019 roku podpisano umowę na budowę tego odcinka i uzgodniono ostateczny kształt. Ostatecznie budowa tego odcinka rozpoczęła się w sierpniu 2020 roku.
W 2020 roku developer PBO Śląsk w ramach inicjatywy budowy osiedla Sielec Renarda przy ul. Skautów w Sosnowcu, zadeklarował budowę kolejnego odcinka Bulwaru w ramach inwestycjia Prezydent Andrzej Chęciński zapowiedział kontynuację dalszą rozbudowę Bulwaru.
Źródło: wikipedia.pl