Cmentarz czterech wyznań w Sosnowcu
W starej dzielnicy Pogoń znajdują się na jednym obszarze cztery nekropolie. To miejsce łączy ludzi czterech wyznań: rzymskokatolickiego, prawosławnego, ewangelickiego i żydowskiego. Cmentarz zajmuje powierzchnię około 8,5 ha.
Największym z nich jest rzymskokatolicki o powierzchni 5,5 ha.
Idąc główną aleją części rzymskokatolickiej znajdziemy kaplicę upamiętniającą trzynastu uczestników pierwszego powstania śląskiego. Wschodnia części cmentarza skrywa groby zasłużonych duchownych.
Za północnym murem rzymskokatolickiego cmentarza pod koniec XIX wieku została założona nekropolia prawosławna. Mur oraz bramę ufundował niemiecki fabrykant Franz Schön.
Ewangelicki cmentarz o powierzchni około 1 ha znajduje się na północ od prawosławnego. Na jego terenie znajduje się m.in. mauzoleum Rodziny Dietlów, grobowiec Schönów, grób rodziny Lamprechtów i innych zasłużonych dla rozwoju miasta rodzin.
Przetrwało tutaj około 300 nagrobków, wśród których wyróżniają się grobowce Oppenheimów, Reicherów, Libermanów. Przy wejściu znajduje się płyta poświęcona Żydom zamordowanym podczas II wojny światowej.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Cmentarze są otwarte w ciągu dnia. Mauzoleum Dietla mieszczące się na terenie cmentarza ewangelickiego udostępniane jest po wcześniejszym uzgodnieniu z Administracją Cmentarza Ewangelickiego.