Cmentarz żydowski w Sosnowcu (ul. Stalowa)

Data powstania obiektu: I poł. XX w.
Opis
mentarz żydowski w Sosnowcu-Milowicach zlokalizowany jest przy ul. Stalowej, pomiędzy ogródkami działkowymi i granicą z Czeladzią. Powstał on w I poł. XX w.

Do dziś na dość sporej  powierzchni kirkutu przetrwało około dwudziestu nagrobków lub ich fragmentów, z czego tylko kilka zachowało się w stanie umożliwiającym odczytanie epitafiów. Zidentyfikowane  pomniki pochodzą z okresu Holocaustu. Część z nich ma zapewne charakter symboliczny – do takich należy nagrobek Racheli Gross, zmarłej w 1943 roku w Oświęcimiu.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Cmentarz żydowski w Sosnowcu-Milowicach zlokalizowany jest przy ul. Stalowej, pomiędzy ogródkami działkowymi i granicą z Czeladzią. Geneza powstania tej nekropolii i jej historia – wobec zniszczenia archiwów przedwojennej Gminy Żydowskiej w Sosnowcu – do dziś toną w mrokach dziejów. Wojciech Jaworski w swym opracowaniu zatytułowanym: „Żydowskie gminy wyznaniowe w Zagłębiu Dąbrowskim” („Biuletyn ŻIH”, nr 1–2/145/461 z 1988 r.), podaje, że w związku z zapełnieniem cmentarza przy ul. Gospodarczej, sosnowiecka gmina żydowska pod koniec lat dwudziestych XX wieku rozpoczęła starania o założenie nowego miejsca pochówku na gruntach Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych w dzielnicy Milowice. Plany te nie zostały jednak wtedy zrealizowane.

Nekropolia nie jest też zaznaczona na wydanej w 1933 roku mapie Wojskowego Instytutu Geograficznego. Prawdopodobnie cmentarz powstał krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej i pełnił funkcje grzebalne do czasu likwidacji getta w Sosnowcu. Tezę tą potwierdza zapis, jaki poczynił Natan Eliasz Szternfinkiel w wydanej w 1946 roku książce „Zagłada Żydów Sosnowca”. N. Szternfinkiel – opisując życie Żydów sosnowieckich w ostatnich latach przed wybuchem drugiej wojny światowej – wzmiankuje bowiem również „cmentarz na Piaskach”. Z kolei na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się wzmianka o pochówku na cmentarzu żydowskim w Milowicach trzynastu Żydów, rozstrzelanych przez nazistów w dniu 4 września 1939 roku.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Stalowa
41-214 Sosnowiec
place
50.29582, 19.10013Skopiowano do schowka
N50º17'44.952", E19º6'0.468"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Judaizm
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.