Jezioro Dobellus Mały w Stańczykach
Dobellus Mały (niem. Kleiner Dobellus) – jezioro w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk, na pograniczu dawnych Prus i Suwalszczyzny, nieopodal Puszczy Rominckiej i mostów w Stańczykach.
Kompleks dwóch niewielkich jezior:
- Dobellus Duży – 0,042 km²
- Dobellus Mały – 0,0058 km² (2005 r.) – 0,015 km² (1930 r.), jezioro „wybuchowe”.
Oba jeziora, oddzielone jedynie niewielkim, kilkudziesięciometrowym pasem ziemi, mają odmienną genezę geologiczną. Większe jest typowym jeziorem rynnowym, polodowcowym, mniejsze jest płytkim oczkiem wodnym.
Jezioro „wybuchowe”
31 maja 1926 podczas gwałtownej burzy mniejsze jezioro pokryło się grubą warstwą szlamu, a następnie dała się słyszeć silna eksplozja, która podniosła nagle wodę i rozrzuciła olbrzymie bryły ziemi i błota. Na miejscu jeziora widać było błoto, które przez wiele tygodni opadało na dno. Prawdopodobnie był to wybuch gazu błotnego, spowodowany wyładowaniami elektrycznymi burzy, bądź nagłym i silnym spadkiem ciśnienia. Gaz taki mógł wytworzyć się pod dnem jeziora z rozkładu roślin. Jednakże dokładne przyczyny wybuchu nie są znane do dzisiaj.
Źródło: wikipedia.pl