Cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu
A-432 z 16.02.1953
Wzniesiona z czerwonych cegieł między rokiem 1889 a 1890 w obrębie monasterskich budynków. Służy wiernym (i mnichom) jako ciepła, zimowa cerkiew. Przybudowana została do istniejącego południowego korpusu monastycznego, łącząc się bezpośrednio z nim, od strony jego elewacji wschodniej.
Jest to świątynia orientowana, na planie prostokąta ze strukturą trójdzielną typową dla świątyni prawosławnej. Trój podział wnętrza zaznaczony jest poprzez łuk tęczowy pomiędzy soleją i hieratejonem oraz poprzez potrójną arkadę wewnętrznego narthexu. Świątynia składa się więc z części wschodniej, którą tworzy trójdzielne prezbiterium („święte świętych”): hieratejonem z dwoma pastoforiami: diakoni konem i prothesis, części środko wej: naosem („święte”) oraz części zachodniej tworzącej wewnętrzny narthex, zaznaczający swoja od rębność przestrzenną od naosu wspomnianą arkadą.
Ponad esonarthexem ulokowany jest chórempora, przebiegający na całej sze rokości świątyni. Na ten poziom wiodą drewniane schody, wykonane już w latach 90. ubiegłego wieku. Pod nimi znajduje się pomieszczenie pomocnicze. Tuż przy nich, w części zachodniej ściany, na wysokości filara północnego znajduje się nisza, służąca za miejsce zbiornika na wodę święconą.
Na zewnątrz cerkiew jest wyraźnie dwudzielna. Składa się z wyższego korpusu głównego i niższej trójdzielnej części prezbiterialnej. Jej część środkowa jest zamknięta trójbocznie, boczne zaś są w planie prostokątne. Asymetryczny, trójdzielny korpus główny ma w części środkowej niewielki ryzalit, ujęty w lekko zarysowane boniowaniem pilastry. Jego szczyt wychodzi ponad gzyms wieńczący i zakończony jest łukowym szczytem z trójkątną nadbudową z sześcioramiennym krzyżem prawosławnym umieszczonym na cebulastej sygnaturce. Część ta ma okna quasitriforialne, zaś ściany sąsiednie pojedyncze i quasibiforialne. Pojedyncze otwory okienne mają też wschodnie ściany pastoforiów oraz boczne ściany hieratejonu. Wszystkie okna zamknięte są półkoliście.
Wejścia drzwiowe do świątyni maja otwory prostokątne. Część wschodnia ścian korpusu ma poniżej gzymsu charakterystyczne dla sztuki staroruskiej, fryzy arkadkowe. Na zewnątrz korpus główny jest przekryty niskim dachem dwu spadowym, zaś prezbiterium dachem wielopołaciowym, o geometrii dachów nieregularnej, złamanej. Wewnątrz naos świątyni przekryty jest pozorną kopułą z lunetami. Części pozostałe prezbiterium przekrywają stropy płaskie.
Cerkiew należy do grupy obiektów o tzw. stylu retrospektywnym, charakterystycznym dla architektury końca XIXw. dla cerkwi katalogowych, thonowskich.
Pierwotny ikonostas nie zachował się. Później wprowadzony do świątyni ikonostas pochodził z cerkwi Św. Pantelejmona. Obecny ikonostas powstał współcześnie. Ikony do tego ikonostasu zostały na pisane w Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim, pod kierunkiem ks. Leoncjusza Tofiluka.
Na początku 2017 r. zakończono w cerkwi nową polichromię.
Źródło: monaster-suprasl.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu
- Cerkiew św. Jana Teologa w Supraślu
- Cerkiew Zwiastowania NMP w Supraślu
- Ogród Saski w Supraślu
- Pałac Opatów w Supraślu
- Ruiny katakumb w Supraślu