Przypałacowe ogrodnictwo
Cały zespół powstał w latach 70-lych XIX wieku w północnej części parku. Ogrodnictwo dostarczało pałacowej kuchni świeżych warzyw, ziół, owoców także egzotycznych, ale również kwiatów dekorujących pałacowe wnętrza. Produkowało sadzonki potrzebne do obsadzeń licznych klombów kwiatowych w parku.
Plan ogrodnictwa na rzucie prostokąta był podzielony geometrycznie z zachowaniem pełnej symetrii. Otoczony był wysokim murem, a w jego obrębie mieściły się szklarnie, kotłownie, pomieszczenia na sprzęt ogrodniczy, wiaty, zabudowaniu z basztą pełniąca rolę wieży ciśnień oraz dom ogrodniku, na bokach którego umieszczono oranżerie dla roślin tropikalnych o konstrukcji łukowej zachowały się do dzisiaj.
Przed II wojną światową ogrodnicy Donnersmarcków uprawiali w szklarniach figi, brzoskwinie i winogronu.
Jedna z nich, ananashaus, bytu przeznaczona tylko na ananasy. W czasie wojny szklarnie musiały ograniczyć hodowlę owoców egzotycznych i dla potrzeb wojska produkować więcej warzyw. Były to głównie ogórki, pomidory, szparagi, kalafiory i sałata. Po 1945 r, ogrodnictwo przejęte zostało przez Spółdzielnie Ogrodniczą. Od lat 90-tych XX w, działało na potrzeby Pałacu Kawalera. Obecnie mieści się tu wciąż powiększająca się szkółka jeździecka - Stajnia Pałacowa oraz mini zoo Rogate ranczo z wieloma atrakcjami dla najmłodszych.
Źródło: Tablice informacyjne w Parku Świeklanieckim.