Fort Zachodni w Świnoujściu

Nr w rejestrze zabytków:
563 z 2 sierpnia 1968
Aktualna funkcja: Muzeum Historii Twierdzy Fort Zachodni Świnoujście
Data powstania obiektu: 1861 r.
Opis

Fort Zachodni w Świnoujściu (niem. Westbatterie, początkowo Batterie A, w latach 1939–45 Fort Henningsen) – fort pruskiej Twierdzy Świnoujście, wybudowany w latach 1856–1861, przeznaczony do obrony portu przed wrogimi okrętami. Składa się on z jednokondygnacyjnej reduty na planie kwadratu, do roku 1863 wzmocnionej murowanymi skrzydłami i otoczonej wałem ziemnym oraz fosą wodną. Po 1878 roku ufortyfikowana bateria nadbrzeżna z tarasem artyleryjskim i podziemnymi kazamatami. W II połowie XIX wieku mała reduta artyleryjska przekształciła się w fort redutowy. Na usypywanym od północy wale ziemnym projektowano kolejne stanowiska dla armat. Na początku XX wieku pojawiły się tu karabiny maszynowe i lekkie moździerze. Po I wojnie światowej fort rozbrojono. W okresie XX-lecia międzywojennego znów zainstalowano tutaj baterię 4 dział nadbrzeżnych kalibru 150 mm, których stanowiska zbudowano na koronie północnego wału ziemnego. W 1941 roku na zachodnim skrzydle fortu wzniesiono betonowy bunkier dowodzenia. Po 1945 Rosjanie zbudowali w centrum i na obu krańcach fortu 3 betonowe bunkry dla armat nadbrzeżnych kalibru 127mm. Do początku XX wieku fort obsadzony był przez piechurów i artylerzystów, przez ok. 300 ludzi. Po wojnie zainstalowano tu szkolną baterię nadbrzeżną III Oddziału Artylerii Morskiej. Na początku 1945 r. bateria wzięła udział w ostrzeliwaniu celów lądowych, po czym jej obsługa zniszczyła działa i ewakuowała się okrętem na zachód. Po wojnie fort wykorzystywała sowiecka marynarka. W 1962 r. obiekt przekazano miastu.

  • Brama obronna, do której prowadziła kiedyś grobla. W murach bramy otwory strzelnicze dla broni ręcznej.
  • Kwadratowa reduta – najstarsza część fortu – wykorzystywana obecnie jako muzeum historii twierdzy.
  • Podziemny korytarz komunikacyjny z halami dawnych komór amunicyjnych i pomieszczeń magazynowych. W stopie korytarza widoczne okrągłe otwory XIX-wiecznych wind amunicyjnych.
  • Remizy artyleryjskie z II poł. XIX w. pod środkowym wałem ziemnym oraz na skrzydłach tarasu.
  • Betonowy schron dowodzenia baterii "Henningsen" z pomieszczeniami sztabowymi i stanowiskiem dalmierza optycznego.
  • Galeria artyleryjska ze stanowiskami dla ciężkich dział nadbrzeżnych z XIX w. Środkowa działobitnia zachowana w oryginalnym stanie. Na prawo jedno ze stanowisk ogniowych baterii "Henningsen". W centrum oraz na lewym skrzydle fortu rosyjskie schrony dla armat nadbrzeżnych.

W 1939 roku, Niemcy przemianowali Fort Zachodni w Świnoujściu na Fort Henningsen, na cześć śmiertelnie rannego w trakcie ataku na Westerplatte – oberleutnanta Wilhelm Henningsena. Na bramie fortu znajdowała się także upamiętniająca go tablica.

Źródło: wikipedia.pl

Godziny zwiedzania

Godziny zwiedzania Fortu Zachodniego w Świnoujściu:

Fort czynny jest przez cały rok:

  • styczeń – marzec – 10.00 – 16.00 ( w zależności od warunków atmosferycznych)
  • kwiecień – czerwiec – 10.00 – 18.00
  • lipiec – sierpień 10.00 – 19.00
  • wrzesień – październik 10.00 – 17.00
  • listopad – grudzień – 10.00 – 16.00 (w zależności od warunków atmosferycznych)

Trasa zwiedzania obejmuje samodzielne przejście wytyczonym szlakiem dookoła całego fortu (dziedzińce fortu, wieża kierowania ogniem, podziemia, stanowiska artyleryjskie na galerii) oraz salę muzealną. Zwiedzający mają także możliwość „pokręcenia” prawdziwymi armatami przeciwlotniczymi. Trasa oznakowana jest strzałkami i opisana w języku polskim, niemieckim i angielskim. Czas zwiedzania całego obiektu około 1 godz.
W okresie od maja do września na miejscu funkcjonuje punkt małej gastronomii. Parking znajduje się przed wejściem do fortu.

Aktualne informacje na tablicy informacyjnej przed fortem lub pod numerem tel. 603 597 645

Źródło: fortzachodni.pl

Zaktualizowano 21 dni temu

Dane teleadresowe

Jachtowa 1
72-600 Świnoujście
Tel. kom.: +48603597645
place
53.91870261393049, 14.274912815330646Skopiowano do schowka
N53º55'7.329", E14º16'29.686"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
niemieckie
Obiekty militarne wybudowane przez wojsko niemieckie.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.