Złoty Widok w Szklarskiej Porębie








Złoty Widok w Szkalrskiej Porębie (niem. Goldene Aussicht, 610 m n.p.m.) to szczyt z wybudowanym w 2020 roku tarasem widokowym posadowionym nad urwiskiem skalnym o ponad 20-metrowej wysokości, z pięknymi widokami na Karkonosze, Dolinę Kamiennej oraz częściowo na Kotlinę Jeleniogórską.
Złoty Widok to jedno z wielu miejsc w Górach Izerskich, które oferują świetne widoki na Karkonosze. Był celem spacerów i widoków od dawien dawna. Popularności miejsca sprzyja także sąsiedztwo, Chybotka, Grobu Karkonosza oraz Wodospadu Szklarki.
Najłatwiej dotrzeć w to miejsce niebieskim szlakiem od ul. Matejki bądź od parkingu przy ul. Jeleniogórskiej opodal Wodospadu Szklarki.
Szczyt znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pogórza Karkonoskiego, tworząc zakończenie krótkiego ramienia, łączącego się w rejonie Michałowic z masywem Grzybowca. Na południowy wschód od Złotego Widoku wznosi się Drewniak. Ku północy odchodzi od Złotego Widoku podrzędny grzbiet zakończony Zaroślakiem. Zbocza północno-wschodnie i południowo-zachodnie opadają niezbyt stromo do dolin Michałowickiego Potoku oraz Rudnika. Zbocza zachodnie opadają bardzo stromo do doliny Kamiennej. Urwiska nad zakolem Kamiennej noszą nazwę Cisowiec, natomiast skałki na grzbiecie - Kociołki.
Cały masyw zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Skałki granitowe występują na grzbiecie oraz nad Kamienną.
Na zachód od szczytu znajduje się nieczynny kamieniołom granitu porfirowatego. Cały masyw porośnięty jest lasem dolnoreglowym.
Do punktu widokowego można dojechać samochodem, kierując się drogami na dom Wlastimila Hofmana.
Źródło: wikipedia.pl