Zbójeckie Skały w Szklarskiej Porębie
Zbójeckie Skałki w Szklarskiej Porębie to grupa malowniczych skałek w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, na Grzbiecie Wysokim, na wysokości 660-686 m n.p.m. W przeszłości skały nazywano niem Fleichersteine, Moltkefels. Platforma widokowa daje możliwość oglądania panoramy Karkonoszy od Szrenicy, poprzez Śnieżne Kotły, Śnieżkę aż po Kowarski Grzbiet.
Do Zbójeckich Skałek dojdziemy najszybciej ze Szklarskiej Poręby Dolnej, spod stacji PKP, gdzie można zostawić samochód (1,3 km) bądź z parkingu przy Zakręcie Śmierci (1,5 km). Platforma dostępna jest przez cały rok.
Zbójeckie Skałki położone są we wschodniej części Gór Izerskich nad linią kolejową Jelenia Góra - Szklarska Poręba, powyżej stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna, około 1,4 km na wschód od Zakrętu Śmierci. W pobliżu znajdują się Szklarska Poręba i Piechowice.
Zbójeckie Skałki stanowią rozległą na przestrzeni ponad 100 m grupę skał na wąskim grzbiecie. Grupę tworzą okazałe skały o kilkumetrowej wysokości, zbudowane z warstwowych hornfelsów z soczewkowatymi żyłami kwarcu. Skałki ze względu na położenie w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, w strefie kontaktu granitoidowego masywu karkonoskiego oraz metamorfiku izerskiego stanowią geologiczną ciekawostkę. Skały swą nazwę zawdzięczają kształtom skał przypominających zarysem dziwne postacie, nawiązujące do legend o zbójnikach.
Koło skał prowadzą szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny czarny czarny - prowadzący dookoła Szklarskiej Poręby
- szlak turystyczny żółty żółty - prowadzący z Piechowic przez Zakręt Śmierci na Wysoki Kamień.
Ze skałek roztacza się rozległa panorama na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Źródło: wikipedia.pl
- Od końca XVIII wieku do 2-ej połowy XIX wieku w bliskim otoczeniu Zbójeckich Skał wydobywano piryt. Ślady prowadzonych robót górniczych są widoczne do dzisiaj.
- Grupy hornfelsowych skałek przed II wojną światową były pomnikiem przyrody nieożywionej i podlegały ochronie.
- W XIX w. Zbójeckie Skały z grupą malowniczych skał stanowiły sporą atrakcję turystyczną, a podnóża wybudowano gospodę z niewielką wieżą widokową.
- Zbójeckie Skały wymieniane były już we wczesnym średniowieczu w zapisach poszukiwaczy skarbów, w tzw. Księgach Walońskich, uchodząc za bardzo zasobne miejsce w kruszce i kamienie szlachetne.
- Ze Skałkami związane są liczne legendy i podania.
Źródło: wikipedia.pl