Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Muzeum Okręgowe w Tarnowie jest obecnie wielooddziałową, instytucją kultury, gromadzącą, przechowującą, zabezpieczającą, opracowującą i udostępniającą zbiory z dziedziny historii, sztuki, archeologii, numizmatyki, etnografii i romologii. Prócz prezentowania wystaw stałych oraz przygotowywania ekspozycji czasowych realizuje szerokie działania edukacyjne i popularyzatorskie skierowane do dzieci i młodzieży szkolnej, organizuje wydarzenia kulturalne, widowiska historyczne, podejmuje działalność naukowo-badawczą, prowadzi współpracę z innymi muzeami i instytucjami kultury, organami ochrony zabytków i ośrodkami badawczymi. Stara się być instytucją otwartą i dostępną.
Muzeum udostępnia swe zbiory w Siedzibie przy Rynku 3 oraz w oddziałach i filiach. Są to:
- Ratusz – Galeria Sztuki Dawnej – renesansowa budowla ze stałą wystawą polskiego portretu sarmackiego, kolekcją szkła i porcelany, historycznej broni oraz ekspozycją dotyczącą dawnych właścicieli Tarnowa - książąt Sanguszków.
- Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, funkcjonujące w dwóch renesansowych kamienicach zlokalizowanych przy północnej pierzei tarnowskiego Rynku (nr 20-21). Ekspozycja wprowadza zwiedzających w barwną i ciekawą historię miasta i regionu, przybliża charakterystyczne tarnowskie budowle, ukazuje postacie wybitnych tarnowian, odwołuje się do wielowyznaniowej przeszłości miasta.
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie ze stałą wystawą o kulturze i historii Romów (Cyganów) oraz ekspozycjami czasowymi dotyczącymi kultury i tradycji ludowych regionu tarnowskiego.
- Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci powstałe w miejscu dawnej Izby Pamięci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Odział Tarnów. Przygotowywana aktualnie ekspozycja nawiązywać będzie do dziejów garnizonu tarnowskiego i stacjonujących w nim oddziałów – 16 Pułku Piechoty i 5 Pułku Strzelców Konnych, losów miasta i regionu w czasie II wojny światowej oraz bohaterskich czynów jego mieszkańców walczących z okupantem.
- Galeria „Panorama” – zlokalizowana w zabytkowym budynku tarnowskiego dworca kolejowego, mieści wyszukiwane i gromadzone od lat przez tarnowskie Muzeum fragmenty namalowanej pod kierunkiem Jana Styki „Panoramy Siedmiogrodzkiej”.
- Muzeum Zamek w Dębnie, będący jedynym zachowanym w południowej Polsce przykładem gotyckiej architektury obronnej, prezentującym stałą ekspozycję wnętrz zamkowych.
- Muzeum Dwór w Dołędze, przedstawiający na stałej ekspozycji wnętrze typowej siedziby szlacheckiej z XIX w. o silnych tradycjach niepodległościowych, łączących się z wydarzeniami m.in. powstania styczniowego oraz II wojny światowej.
- Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, koncentrujące się na życiu i działalności wybitnego polityka, działacza ruchu ludowego, jednego z ojców polskiej niepodległości, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej.
- Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu, urządzone we wnętrzach rodzinnego domu żony artysty, w którym wielokrotnie bywał i spędzał wakacje.
- Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu – „Malowanej Wsi”, ukazująca niezwykłą urodę oryginalnego zwyczaju zdobienia domów barwnymi motywami kwiatowymi.
Łączna ilość zewidencjonowanych muzealiów przekracza sześćdziesiąt tysięcy. Zbiory o interdyscyplinarnym charakterze gromadzone są w czterech działach merytorycznych:
- największy Dział Sztuki posiada w swoich zbiorach zabytki kultury i sztuki polskiej i światowej: kolekcje malarstwa, rysunku i grafiki, rzeźby, zabytkowych wyrobów ze szkła i porcelany, metalu, a także bogaty zbiór ekslibrisów, etykiet winnych i plakatów. Wśród posiadanych eksponatów znajdują się m.in. prace tak wybitnych twórców jak: Teodor Axentowicz, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, czy Stanisław Wyspiański.
- Dział Historii może poszczycić się najstarszymi zabytkami rękopiśmiennymi, w tym średniowiecznymi i nowożytnymi dokumentami pergaminowymi, a także księgami miejskimi, sądowymi i cechowymi. Poza nimi gromadzone są różnego rodzaju pamiątki historyczne związane z wszelakimi przejawami życia kulturalnego, politycznego i społecznego miasta Tarnowa, głównie z wieku XIX, dwudziestolecia międzywojennego i okresu okupacji. Są to m.in. prasa, druki ulotne, afisze, korespondencja, karty pocztowe i fotografie.
- Dział Archeologii gromadzi zabytki związane z osadnictwem pradziejowym i średniowiecznym na terenie dawnego województwa tarnowskiego. Do najważniejszych kolekcji należą: materiały z osad w Gwoźdźcu (neolit); Gorzycach (epoka brązu), Pasiece Otfinowskiej (młodszy okres przedrzymski), cmentarzyska w Łętowicach (okres rzymski), osady wielokulturowej w Tarnowcu, grodziska w Zawadzie (wczesne średniowiecze) oraz z zamków w Tarnowie i Czchowie (średniowiecze).
- Dział Etnografii dysponuje bogatą kolekcją twórczości ludowej z regionu tarnowskiego, stanowiącą świadectwo tradycyjnej kultury materialnej, sztuki i obrzędowości obecnych na tym terenie grup: Krakowiaków Wschodnich i Pogórzan. Wśród eksponatów znajdują się przykłady malarstwa i rzeźby ludowej, tradycyjnego rzemiosła, ceramiki, zabytki związane z obrzędowością doroczną i rodzinną, stroje ludowe. W Dziale gromadzone są ponadto obiekty związane z życiem i kulturą Romów.
Źródło: malopolska.pl
- 7 stycznia 1927 – propozycja powołania „Muzeum Miasta Tarnowa”, przedłożona przez zastępcę burmistrza Józefa Jakubowskiego Radzie Miejskiej w Tarnowie
- 13 stycznia 1927 – jednogłośne przyjęcie przez tarnowską Radę Miasta uchwały o utworzeniu Muzeum Miasta Tarnowa. Pierwszą siedzibą Muzeum była kamienica przy ul. Krakowskiej 12, zaś pierwszymi muzealiami archiwum miejskie wraz z przejętymi depozytami cechów rzemieślniczych oraz nieliczne dary społeczeństwa.
- 4 czerwca 1927 – uroczyste otwarcie ekspozycji
- 16 czerwca 1929 – otwarcie pierwszej wystawy czasowej, którą stanowiło 80 prac malarskich tarnowskich artystów: Józefa Dutkiewicza, Tadeusza Jeleni oraz Ireny Serda-Zbigniewiczowej
- 20 grudnia 1931 – otwarcie wystawy połączonych muzeów: miejskiego i Muzeum Diecezjalnego w tarnowskim ratuszu
- 13 marca 1945 – powołanie przez Urząd Wojewódzki w Krakowie Muzeum Ziemi Tarnowskiej, które podlegało Miejskiej Radzie Narodowej w Tarnowie
1949 – nową siedzibą muzeum zostają kamienice przy Rynku 20-21 - 19 grudnia 1949 – upaństwowienie muzeum, zmiana nazwy na Muzeum w Tarnowie
- 1 stycznia 1963 – ponowne przejęcie muzeum przez tarnowską Miejską Radę Narodową
- 1971 – powołanie Oddziału Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
- 10 lutego 1976 – przejęcie muzeum przez Urząd Wojewódzki w Tarnowie, zmiana nazwy na Muzeum Okręgowe w Tarnowie
- 1981 – udostępnienie wystawy stałej w Oddziale Muzeum Dwór w Dołędze
- 1981 – udostępnienie wystawy stałej w Oddziale Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka” w Nowym Wiśniczu
- 1984 – utworzenie Oddziału Muzeum Etnograficzne w dworku przy ul. Krakowskiej 10
- 1 stycznia 1999 – po reformie administracyjnej muzeum podlega Marszałkowi Województwa Małopolskiego
- 2 października 2013 – otwarcie nowej siedziby muzeum w Kamienicy Rosowskiej (Rynek 3)
- 17 lipca 2017 – otwarcie wystawy stałej Galeria „Panorama” prezentującej muzealną kolekcję fragmentów Panoramy siemdmiogrodzkiej Jana Styki na tarnowskim dworcu kolejowym
- 30 lipca 2020 – powołanie Oddziału Muzeum Historii Tarnowa i Regionu w kamienicach Rynek 20-21
- 29 listopada 2021 – otwarcie Oddziału Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 29
Źródło: wikipedia.pl
Godziny otwarcia:
- poniedziałek nieczynne
- wtorek 9.00 – 15.00
- środa 9.00 – 15.00
- czwartek 9.00 – 15.00 (wstęp bezpłatny)
- piątek 9.00 – 17.00
- sobota nieczynne
- niedziela nieczynne
Do obiektu przynależą:
- Galeria "Panorama" w Tarnowie
- Muzeum Dwór w Dołędze
- Muzeum Etnograficzne w Tarnowie
- Muzeum Historii Tarnowa i Regionu
- Muzeum Pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu
- Muzeum Ratusz - Galeria Sztuki Dawnej w Tranowie
- Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
- Muzeum Zamek w Dębnie
- Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie
- Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu