Plac Solny we Wrocławiu
Plac Solny we Wrocławiu – rynek pomocniczy Starego Miasta we Wrocławiu, regularny, kwadratowy, wytyczony w 1242 na południowy zachód od Rynku głównego.
Plac Solny miał pierwotnie wymiary 84,5 na 94 m (270 na 300 stóp po 0,313 m). Powstał prawdopodobnie w czasie ponowionej po najeździe mongolskim lokacji miasta z 1242 r. Określany był jako Polnischer Markt (Targ Polski), Salzring (Rynek Solny) albo Salzplatz (Plac Solny). W 1827 r. ustawiono na nim pomnik feldmarszałka Blüchera, a plac nazwano Blücherplatz. Po II wojnie światowej przywrócono placowi historyczną nazwę, zaś cokół zdemontowanego jeszcze przez Niemców pomnika zburzono.
Północno-wschodni narożnik placu przylega do narożnika Rynku, z południowo-wschodniego i północno-zachodniego wybiegają po dwie ulice (odpowiednio Gepperta i Ofiar Oświęcimskich oraz Ruska i Kiełbaśnicza), zaś czwarty, południowo-zachodni narożnik jest zamknięty (brama powadzi na plac Bohaterów Getta i ulicę Psie Budy). W przeciwieństwie do Rynku, przestrzeń placu jest niezabudowana. Połowę pierzei południowej placu zajmuje klasycystyczny gmach Starej Giełdy projektu Carla Ferdinanda Langhansa z 1822 roku, ponadto znajdują się tam jeszcze trzy historyzujące kamienice. Po wschodniej stronie znajduje się m.in. dawny dom towarowy z pocz. XX w. Na najbardziej zróżnicowana ścianę północną składa się narożny z Rynkiem wieżowiec zbudowany w latach 1930–1932 według projektu Heinricha Rumpa, budynek dawnej apteki Pod Murzynem (lub Pod Maurem), przebudowany w 1928 r. przez Adolfa Radinga w stylu modernistycznym (obecnie redakcja lokalna „Gazety Wyborczej”) oraz dwie kamienice: barokowy Dom Oppenheimów (Dom dla Kultury OP ENHEIM) przy Placu Solnym 4 z około 1700 roku (kamienica powstała w XIII wieku jako dom gotycki, na planie prostokąta) i historyzująca. Sprawiająca wrażenie najstarszej pierzeja zachodnia jest w istocie bardzo swobodną rekonstrukcją stanu z około 1800 r. dokonaną w latach 1947–1958.
Na placu tradycyjnie od lat znajduje się targ kwiatowy. W ostatnich latach XX wieku zbudowano na nim akcent architektoniczny, zwany Małą Iglicą w formie obelisku o falistym, zwężającym się ku górze kształcie - przypominającym płomyk ognia. Jest to m.in. nawiązanie do wydarzeń z 1453, kiedy to pod wpływem płomiennych kazań franciszkanina Jana Kapistrana wrocławscy mieszczanie palili tu luksusowe meble, odzież i inne przedmioty uznane za zbyt wystawne. Obelisk zaprojektował w 1996 r. Adam Wyspiański.
Pod częścią pl. Solnego znajduje się zdolny pomieścić 300 osób schron o powierzchni około 1000 m². W czasie wojny miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Jedno z nich znajduje się obecnie w damskiej toalecie podziemnej. Twórcą podziemnego obiektu jest Richard Konwiarz.
Nad wejściem do redakcji „Gazety Wyborczej” znajduje się rzeźba autorstwa Stanisława Wysockiego przedstawiająca wrocławskiego grafika Eugeniusza Geta Stankiewicza jako Murzyna.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Zespół historycznego centrum Wrocławia
- Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
- Bazylika św. Elżbiety we Wrocławiu
- Dawny zespół klasztorny Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą we Wrocławiu
- Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego
- Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
- Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu
- Kościół pw. Bożego Ciała we Wrocławiu
- Kościół pw. Imienia Jezus we Wrocławiu
- Kościół pw. Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu
- Kościół pw. śś. Klary i Jadwigi we Wrocławiu
- Kościół pw. śś. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu
- Kościół pw. św. Idziego we Wrocławiu
- Kościół pw. św. Macieja we Wrocławiu
- Kościół pw. św. Marcina we Wrocławiu
- Kościół pw. św. Wojciecha we Wrocławiu
- Nowy Ratusz we Wrocławiu
- Plac Nowy Targ we Wrocławiu
- Plac Solny we Wrocławiu
- Pomnik św. Jana Nepomucena na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu
- Rynek we Wrocławiu
- Stary Ratusz we Wrocławiu
- Wieża Archikatedry św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
- Wieża widokowa Kościoła Garnizonowego pw. św. Elżbiety we Wrocławiu