Stara remiza w Zachełmiu
Stara Remiza, czyli Centrum Dziedzictwa i Aktywności Twórczej w Zachełmiu to najmniejsze wolnostojące centrum kultury w Polsce. Stworzyli je mieszkańcy wsi, by pokazać unikatowe walory historyczne, przyrodnicze i kulturalne swojej miejscowości. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania!
W Starej Remizie oglądać można jedyną w Polsce wystawę poświęconą haftowi zachełmiańskiemu – wyjątkowej sztuce zdobienia odzieży, zapoczątkowanej przez niemieckich mieszkańców wsi w latach 20. i 30. XX wieku. Przed wojną haftem zdobiono przede wszystkim koszule (słynne Saalberger Hemden), które zakładano na różnego rodzaju uroczystości. Wzory przetrwały na strychu domu jednego ze współtwórców haftów – i po kilkudziesięciu latach zaczęły odzyskiwać popularność. Obecni mieszkańcy noszą nie tylko wyhaftowane koszule, ale również opaski i torby, czy… wisiorki do kluczy. Pielęgnowaniem dziedzictwa w tym zakresie zajęło się Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie – gospodarz Starej Remizy.
W Starej Remizie oglądać można nie tylko wystawę na temat haftu i zdobione nim przedmioty. Zapraszamy równiez do zapoznania z reprodukcjami archiwalnych map dotyczących Zachełmia – m.in. z czasów budowy słynnych miejscowych serpentyn. W wygodnych, dotykowych monitorach zgromadziliśmy również dużą kolekcję skanów starych widokówek. W Centrum można również obejrzeć filmy poświęcone przyrodzie Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dowiedzieć się nieco o innych atrakcjach w okolicy: Zamku Chojnik czy Zamku ks. Henryka.
Stara Remiza to nie tylko wystawy i warsztaty wewnątrz – to również wieża widokowa, z której podziwiać można Zachełmie oraz część Kotliny Jeleniogórskiej. Wieżę odtworzono w trakcie remontu – oryginalna służyła strażakom do wypatrywania ognia. Wieża jest ogólnodostępna, czynna non stop.
Stara Remiza w Zachełmiu czynna jest od kwietnia do września w każdy weekend w godzinach od 10:00 do 16:00. W tygodniu obiekt udostępniany jest grupom zorganizowanym (co najmniej 5 osób) – prosimy od mail na adres skz@zachelmie.eu.
Zwiedzanie jest bezpłatne! A za remont zapłaciła Unia Europejska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz darczyńcy z portalu Polak Potrafi. No i oczywiście – sami mieszkańcy. Stowarzyszenie Karkonoskie Zachełmie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli w realizacji tej operacji.
Źródło: zechelmie.eu