Zamek Chojnik

Nr w rejestrze zabytków:
85 z 25.11.1949 r.
Data powstania obiektu: 2 poł. XIV w.
Opis

Zamek Chojnik usytuowany na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, nieopodal Jeleniej Góry - Sobieszowa. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., a od jej południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko opadające do tzw. Piekielnej Doliny. Zamek Chojnik powstał w XIV w. za czasów Bolka II, a po jego śrnierci zamek trafił do rodziny Schaf-fgotschów. Po pożarze w 1675 r. zamek pozostaje w ruinie. W 1822 roku utworzono tu schronisko, które funkcjonuje do dziś. Na dziedzińcu zamkowym znajduje się charakterystyczny pręgierz, a z wieży zamkowej podziwiać możemy panoramę z widokiem na Karkonosze. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

Zwiedzanie

Zamek Chojnik znajduje się na szczycie wzgórza, a dojście od jego podnórza zajmuje w zależności od wybranego szlaku ok. 20-30 minut. Przy zamku Chojnik znajduje się karczma czynna w tych samych godzinach co zamek. Zamek jest od 1991 roku siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które jest organizatorem odbywającego się corocznie Turnieju Rycerskiego "O Złoty Bełt Chojnika".

Godziny otwarcia Zamku Chojnik:

  • Miesiące: I, II, III, XI, XII - 10:00 - 16:00
  • Miesiące: IV, V, VI, IX, X - 10:00 - 17:00
  • Miesiące: VII, VIII - 09:00 - 17:00
  • Ostatnie wejście na pół godziny przed zamknięciem.
  • W miesiącach: I, II, III, XI, XII w poniedziałki zamek jest nieczynny.
Historia

Zamek Chojnik wzniesiony został w latach 1353-1364 przez Bolka II - księcia świdnicko-jaworskiego i po śmierci Bolka II w 1368 r., żona jego, Księżna Agnieszka osadziła na zamku rycerza swego dworu Schoffa II zwanego Gotsche.
Od końca XIV wieku Chojnikiem włada możny ród Schaffgotschów i ich fundacją jest kaplica zamkowa. Rozbudowa zamku przypada na wiek XV. Z tego okresu pochodzą okrągła wieża głodowa, mury zewnętrzne, dziedziniec dolny, pręgierz.
W XVI w. powstała wielka basteja od płn.-zach. oraz dziedziniec gospodarczy. W 1648 roku prawdopodobnie powstaje wieloboczny bastion oraz attyki na murach. W 1675 r. piorun niszczy zamek, od tego momentu jest on wyłącznie obiektem turystycznym.

Ruiny zamku położone na granitowej górze (627 m n.p.m.), w pobliżu wsi Sobieszów. Zamek wzniósł w latach 1353-64 Bolko II, książę świdnicko-jaworski, dla obrony nowo skolonizowanego terenu doliny jeleniogórskiej. Pierwotny zamek został zbudowany z granitu, na planie wydłużonego czworoboku, z okrągłą wieżą zamykającą dzie?dziniec od południowego wschodu. Budynek mieszkalny stanął po stronie przeciwległej.

W r. 1393 zamek przeszedł na własność rodziny Schaffgotschów, którzy go rozbudowali w ciągu w. XV i XVI. Stał się zamkiem bastejowym, pośpiesznie ufortyfikowanym podczas wojny trzydziestoletniej. Po pożarze w r. 1675 został opuszczony i popadł w ruinę.

Źródło: Guerquin Bohdan, Zamki w Polsce, Arkady 1974 / tablica informacyjna na Zamku Chojnik

Literatura
  • M. Chorowska, T. Dudziak, K. Jaworski, A. Kwaśniewski, Zamki i dwory obronne w Sudetach, t. 2, Księstwo Jaworskie, Wrocław 2009
  • W. Wereszczyński, Proces rozbudowy majątku Gotsche II Schoffa, założyciela rodu z Chojnika i Gryfa (część II), [w:] Rocznik Jeleniogórski 2003
  • Łuczyński Romuald M.Zamki, dwory i pałace w Sudetach, Legnica, 2008
  • J. Janczak, Legendy zamków śląskich, Wrocław 1995
  • L. Kajzer, S. Kołodziejewski, J. Salm, Leksykon zamków w Polsce, Wyd. Arkady, Warszawa 2012
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Bronisława Czecha 14
58-570 Jelenia Góra
Tel.: +48 757 556 394
place
50.833750, 15.643617Skopiowano do schowka
N50º50'1.5", E15º38'37.021"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Karkonosze

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.