Bushcraft – co powinno się o nim wiedzieć?
Zaktualizowano dzisiaj
Rozmaitych sposobów na spędzanie wolnego czasu na łonie natury jest wiele. Można po prostu wyjechać kamperem w plener i przyjemnie relaksować się na jednym z kempingów. Można też aktywnie eksplorować teren, zdobywając wiedzę i nowe umiejętności. Do tej drugiej grupy zaliczają się bez wątpienia miłośnicy bushcraftu, których coraz więcej spotyka się w naszym kraju.
Czym jest bushcraft i co odróżnia go od survivalu? Jakie umiejętności musi mieć bushcraftowiec? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.
Na czym polega bushcraft – jak odróżnić go od survivalu?
Wskazówkę na temat tego, czym jest bushcraft, znajdujemy w samej nazwie tej tendencji. Jest to forma sztuki przetrwania w trudnych warunkach, zazwyczaj z dala od ludzkich siedlisk. Bywają to lasy, pustynie, górskie szlaki.
Od klasycznego survivalu bushcraft różni się jednak charakterem wyjazdów. Są one mniej nastawione na przetrwanie za wszelką cenę, bez względu na koszty (również te środowiskowe), a bardziej zapewniają szansę na przyjemną rekreację w plenerze. Bushcraft stawia na przetrwanie w zgodzie z przyrodą, bez nadmiernego eksploatowania jej zasobów, jeżeli nie jest to niezbędne. Trudno się zatem dziwić, że z takiego rozwiązania chętnie korzystają rodziny z dziećmi.
Dlaczego warto zainteresować się bushcraftem?
Z jakich powodów warto zainteresować się bushcraftem? Przede wszystkim to szansa na zbliżenie się do natury – poznanie nowego terenu, odkrycie jego specyfiki i historii. Aktywność na świeżym powietrzu sprzyja poprawie nastroju oraz budowaniu tężyzny fizycznej, a także pozyskiwaniu nowych umiejętności, jak zdobywanie pożywienia, budowanie schronienia czy orientacja w nieznanym terenie, a to wszystko z dostępem do wyłącznie podstawowych narzędzi, które dostarcza choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl .
Kluczowe umiejętności bushcraftowe
Bushcraftowcy muszą nauczyć się wielu praktycznych rzeczy, by bez trudu przetrwać w nieznanym terenie. Lista takich umiejętności jest dość długa. Do najważniejszych zaliczają się między innymi:
- pozyskiwanie wody (odkrywanie dostępnych źródeł wody, uzdatnianie jej do picia z użyciem specjalnych zestawów, ale też piasku, gotowania etc.),
- zdobywanie pożywienia (wiedza na temat jadalnych i trujących roślin, łowienie ryb),
- orientacja w terenie (umiejętność korzystania z mapy i kompasu, odnajdywanie trasy na podstawie nawigacji przy użyciu gwiazd i innych naturalnych znaków),
- budowanie schronienia (zdolność do wznoszenia różnych typów schronienia w nieznanym terenie, np. szałasów czy tipi; znajdowanie odpowiedniego miejsca i poszukiwanie materiałów na schronienie),
- rozpalanie ognia (użycie metod tradycyjnych lub nowoczesnych narzędzi, zabezpieczenie ognia).
Dzięki tym umiejętnościom bushcraftowiec może poradzić sobie niemal w każdych warunkach, gwarantując sobie i innym względnie bezpieczne warunki do przetrwania.
Jakimi zasadami kierują się bushcraftowcy?
Podstawą postępowania bushcraftowców na całym świecie jest zasada Leave no trace. Oznacza to takie wykorzystywanie zasobów natury, by jej nie niszczyć. Dotyczy to choćby odpowiedzialnego budowania schronień i obozowisk, zabezpieczania ognisk, zabierania ze sobą śmieci, by pozostawić dane miejsce takim, jakie się je zastało (jeśli tylko jest to możliwe). Bushcraft ogranicza zużycie surowców, dba o naturę i wspiera zrównoważony rozwój. Ciągłe poszerzanie wiedzy na temat środowiska to także szansa na zwiększenie świadomości społecznej i zwrócenie uwagi ogółu na trudne zagadnienia ochrony natury (rodzimej i obcej).
Bushcraft dla niemal każdego – podsumowanie
Bushcraft uczy pokory wobec natury, dostrzegania jej skarbów i korzystania z zasobów w sposób odpowiedzialny i nieinwazyjny, z użyciem podstawowych narzędzi. Pozwala przyjemnie spędzać czas oraz zdobywać nowe umiejętności przydatne w codziennym życiu – zarówno te manualne, jak i kompetencje społeczne – a także poszerzyć wiedzę na temat środowiskach i metod jego ochrony. Dzięki temu da się połączyć przyjemne z pożytecznym – wznosząc zwykłe biwakowanie na zupełnie inny poziom.