Czerwone Wierchy - Doliną Małej Łąki na Małołączniak (2096 m n.p.m.)

Zaktualizowano 13 dni temu
collections20

Trasa na Czerwone Wierchy z Doliny Małej Łąki na szczyt Małołączniak (2096 m n.p.m.), jeden z czterech szczytów zaliczanych do masywu górskiego Czerwone Wierchy, znajdującego się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich, po którym biegnie granica polsko-słowacka, to trasa dość wymagająca, gdzie trzeba pokonać ponad 14 km i przewyższenie powyżej 1 km. Pozostałe trzy szczyty Czerwonych Wierchów to Kopa KondrackaKrzesanica i Ciemniak. Na proponowaną trasę na Małołączniak z Doliny Małej Łąki przez Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.), należy przeznaczyć minimum 6-7 godzin plus czas na odpoczynek i podziwianie niezwykle malowniczych widoków.

Trasa na Małołączniak przez Przysłop Miętusi, praktycznie aż do Kobylarzowego Żlebu, prowadzi w większości w cieniu. Po dotarciu na wyższe poziomy las zanika i wędrujemy w słońcu, aż do powrotu do Doliny Małej Łąki, gdzie znów można schronić się w cieniu drzew. Przejście przez skalisty wąwóz Kobylarzowy Żleb wymaga pokonania kilkunastometrowego progu skalnego, w czym pomagają zainstalowane tam łańcuchy.

Na trasie będziemy mogli podziwiać chociażby majestatyczną sylwetkę Giewontu oraz niezwykłą panoramę na Tatry Zachodnie oraz Tatry Wysokie - zarówno polskie jak i słowackie.

Na całej trasie nie ma przygotowanych toalet (jedynie przy parkingu w Dolinie Małej Łąki), ani też nie ma po drodze schroniska, dlatego trzeba ze sobą zabrać wodę i prowiant na całą wędrówkę.

Charakterystyka trasy:

  • długość trasy: ok. 14 km;
  • czas: ok. 6:00 - 7:00 h;
  • dostępność: cały rok - tylko za dnia (zakaz wędrówek nocą na terenie TPN);
  • rodzaj trasy: piesza;
  • trudność trasy: średnia/trudna;
  • rodzaj drogi: szutrowa/leśna/kamienista;
  • wzniesienia: 1 236 m;
  • zejścia: 1 236 m;
  • dojazd samochodem: tak;
  • parking: płatny;
  • opłaty za wstęp lub zwiedzanie: tak (parking, TPN);
  • toaleta na trasie: tylko przy parkingu;
  • gastronomia na trasie: nie;
  • miejsca na piknik lub odpoczynek: tak;
  • trasa dla wózków dziecięcych: nie;
  • trasa dla niepełnosprawnych: nie;
  • trasa głównie w słońcu;
  • polecany termin odwiedzenia: maj-czerwiec, wrzesień-październik;
  • przydatne wyposażenie: wygodne (sportowe) obuwie.

Dojazd:

Do Doliny Małej Łąki można dotrzeć własnym samochodem i zaparkować na płatnym parkingu znajdującym się u jej wylotu lub przyjechać jednym z wielu busów kursujących w ten rejon z Zakopanego, Kościeliska czy Witowa.

Wejścia na szlaki w polskich Tatrach są raczej dobrze skomunikowane, gdyż kursuje tu szczególnie wiele małych, prywatnych busów. Na każdym z przystanków widnieje rozkład jazdy, choć mimo wszystko, nawet bez rozkładu można poczekać na dość regularnie przejeżdżające busy i zatrzymać jeden z nich, dopytując czy jedzie w miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Szczególnie dużo połączeń realizowanych jest spod dworca w Zakopanem. Zazwyczaj opłatę za przejazd uiszcza się u kierowcy przy wysiadaniu - wyłącznie gotówką (dobrze mieć odliczoną kwotę).

Opis trasy:

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu u wylotu Doliny Małej Łąki, gdzie możemy zostawić samochód na płatnym parkingu lub przyjechać busem z pobliskich miejscowości (np. z Zakopanego, Kościeliska, Witowa).

Ruszamy z parkingu żółtym szlakiem, po drodze mijamy toalety oraz punkt kasowy TPN w Dolinie Małej Łąki. Należy tutaj zakupić bilet wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) - bilet można kupić również przez Internet, aby uniknąć ewentualnych kolejek przy kasie. Poruszamy się Doliną Małej Łąki wzdłuż szumiącego Potoku Małołąckiego i po 1,4 km docieramy do rozdroża Szatra w Dolinie Małej Łąki, gdzie skręcamy w prawo pod górkę – zmieniamy tutaj żółty szlak na ten znakowany na niebiesko - kierujący na Przysłop Miętusi.

Po około 30 minutach powinniśmy dotrzeć na Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.), gdzie znajduje się węzeł szlaków i rozpościerają się z tego miejsca ładne widoki na skalistą Zawiesistą Turnię i zalesiony Hruby Regiel. Są tu również dostępne drewniane ławy i stoły, przy których możemy nieco odpocząć. Przebiega tędy znakowana na czarno ścieżka nad Reglami, która rozpoczyna się na Kalatówkach, biegnie przez doliny oraz przełęcze reglowe na zachód, aż do Doliny Chochołowskiej.

W dalszą drogę ruszamy niebieskim szlakiem prowadzącym na Czerwone Wierchy (Małołączniak). Przez następne 2,5 km będziemy poruszać się lasem, po czym dotrzemy do Kobylarzowego Żlebu, gdzie czekają malownicze widoki na strzeliste, odsłonięte skały.

Z tego miejsca do szczytu Małołączniaka pozostało zaledwie 1,7 km, jednak trasa wiedzie coraz bardziej stromo i do pokonania mamy jeszcze kilkunastometrowej wysokości próg skalny z łańcuchami. Przy większej ilości osób na szlaku, w tym miejscu czasem tworzy się zator – trzeba czekać na swoją kolejkę, aby przejść odcinek, gdzie szczególnie po opadach deszczu jest ślisko.

Gdy pokonamy odcinek z łańcuchami, idziemy jeszcze nieco w górę, aby dotrzeć do punktu widokowego pod Wielką Turnią, gdzie znajduje się rozległa hala. Roztacza się stąd doskonały widok na Giewont (1895 m n.p.m.), gdyż jesteśmy niemal na takiej samej wysokości co „Śpiący Rycerz”.

Na szczyt Małołączniaka pozostał nam zaledwie kilometr drogi, co powinno zająć ok. 30-40 minut. Jego wypłaszczony szczyt porośnięty jest jedynie trawą, przez co mamy możliwość podziwiania panoramy na wszystkie strony bez ograniczeń. Widać stąd zarówno polskie Tatry Zachodnie jak i te po stronie słowackiej. Doskonale widać też Tatry Wysokie, które przyciągają chyba największą uwagę. Zwykle tutaj turyści spędzają najdłuższe chwile, gdyż widoki wynagradzają trud włożony w dotarcie na wysokość prawie 2100 metrów n.p.m.

W dalszą drogę ruszamy czerwonym szlakiem przez Małołącką Przełęcz w kierunku na Kopę Kondracką (2005 m n.p.m.), co powinno zająć ok. 30 minut. Kopa Kondracka to kolejny dwutysięcznik na naszej trasie i jednocześnie drugi szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów. Również jest bezleśny i można z niego podziwiać widoki na wszystkie strony, w tym zaobserwować niedaleki już Kasprowy Wierch.

Z Kopy Kondrackiej wybieramy żółty szlak, którym schodzimy na Kondracką Przełęcz (ok. 30 min.). Odcinek ten jest niezwykle malowniczy, prowadzi cały czas granią z widokami na Dolinę KondratowąDolinę Małego Szerokiego (z prawej) oraz Dolinę Małej Łąki (z lewej).

Po dotarciu na Kondracką Przełęcz znajdujemy się u podnóża Giewontu. Można tu chwilę odpocząć na skałkach, podziwiając chyba najbardziej znaną górę w Polsce, a następnie ruszyć w dalszą drogę żółtym szlakiem, który sprowadzi nas w dół do malowniczej Doliny Małej Łąki. Przez następne 3 km schodzimy ponad 550 metrów w dół otoczeni wysokimi skałami. Dotrzemy ostatecznie do rozdroża na Wielkiej Polanie Małołąckiej, gdzie znajdują się drewniane ławy – można tu odpocząć po niełatwym schodzeniu po skalistej ścieżce.

Dalej kierujemy się również żółtym szlakiem, który doprowadzi nas po 800 metrach do rozdroża Szatra w Dolinie Małej Łąki, które jest już nam znane, gdyż z tego miejsca kierowaliśmy się niebieskim szlakiem na Przysłop Miętusi. Od tego miejsca do parkingu pozostało już niecałe 1,5 km spaceru dość płaską, szutrową drogą, wzdłuż szumiącego Potoku Małołąckiego.

Atrakcje na trasie:

  • Parking w Dolinie Małej Łąki

    Parking w Dolinie Małej Łąki tuż przy Drodze pod Reglami. To idealne miejsce aby zostawić swój samochód na parkingu i wyruszyć na wycieczkę na Giewont bądź na Wielką Polanę Małołącką. Jest to najlepsze rozwiązanie dla rodzin z dziećmi ze względu na łatwość wędrówki. Zaledwie 100 metrów od parkingu znajduje się punkt kasowy...

  • Punkt kasowy TPN w Dolinie Małej Łąki

    Punkt kasowy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Dolinie Małek Łąki w miejscowości Gronik (Gmina Kościelisko). W TPN pobierane są opłaty, które przeznacza się na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej (wynajem przenośnych toalet, sprzątanie i remonty szlaków, wymianę oznakowań itp.) i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. 15% wpływów z opłat za wstęp...

  • Dolina Małej Łąki

    Dolina Małej Łąki to najmniejsza dolina walna w polskich Tatrach Zachodnich, położona pomiędzy Doliną Bystrej i Doliną Kościeliską o długości 5,4 km. Jako jedyna w Polskich Tatrach z dolin walnych jest w całości wycięta w skałach osadowych. W jej obrębie znajdują się najgłębsze jaskinie tatrzańskie: Wielka Śnieżna oraz Śnieżna Studnia. Dolina...

  • Rozdroże Szatra w Dolinie Małej Łąki

    Rozdroże Szatra w Dolinie Małej Łąki to położona na wysokości ok. 1050 m n.p.m. leśna kotlinka połozona w dolnej czesci Doliny Małej Łąki. Obecnie znajduje się tutaj rozdroże szlaków turystycznych, dawniej była niewielka polanka i do II wojny światowej stał na niej i był użytkowany prymitywny szałas. Od niego pochodzi nazwa...

  • Przysłop Miętusi (1190 m n.p.m.)

    Przysłop Miętusi (1189 m n.p.m.) to niewielka, szeroka przełęcz pomiędzy Skoruśniakiem i Hrubym Reglem – wzniesieniami oddzielającymi Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. W siodle znajduje się rozległa polana oferująca ciekawe widoki na masyw Czerwonych Wierchów, Dolinę Miętusią i otocznie Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.). Na południowym...

  • Ścieżka nad Reglami w Kościelisku

    Ścieżka nad Reglami w Kościelisku to nazwa pieszego szlaku turystycznego w części reglowej Tatr Zachodnich. Ścieżka nad Reglami przecina kilka innych szlaków turystycznych, co czyni ją łatwo dostępną z Kościeliska i Zakopanego. Całkowita długość ścieżki to ok. 17 km. Czas przejścia całej trasy wynosi ok. 6 godzin. Szlak jest koloru czarnego...

  • Kobylarzowy Żleb

    Kobylarzowy Żleb zwany również Szarym Żlebem to głęboki żleb w Tatrach Zachodnich opadający w zachodnim kierunku z Czerwonego Grzbietu (z okolic Kobylarzowego Siodełka) do Doliny Miętusiej (ok. 1420–1800 m n.p.m.). Jest głębokim wąwozem o stromych ścianach, wyciętych w przeszłości w skałach wapiennych przez język lodowca. W połowie Koylarzowego Żlebu znajduje się kilkunastometrowej wysokości próg skalny....

  • Punkt widokowy pod Wielką Turnią

    Punkt widokowy na Giewont zlokalizowany przy niebieskim szlaku pomiędzy Kobylarzowym Żlebem a Wielką Turnią (1847 m n.p.m.). Miejsce to jest rozległą polaną na wysokości ok. 1850 m n.p.m. na Czerwonym Grzebiecie pod Małołączniakiem (2096 m n.p.m.).   {{ message:2:info }}...

  • Małołączniak (2096 m n.p.m.)

    Małołączniak (słow. Malolúčniak, 2096 m n.p.m.) to szczyt w Tatrach Zachodnich należący do masywu Czerwonych Wierchów wraz z sąsiednimi szczytami: Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.), Krzesanica (2122 m n.p.m.) i Ciemniak (2096 m n.p.m.). W przeszłości Czerwonym Wierchem nazywano jedynie Małołączniak, później nazwę zaczęto stosować także w odniesieniu do okolicznych szczytów. Masyw Czerwonych Wierchów...

  • Czerwone Wierchy

    Czerwone Wierchy (słow. Červené vrchy) to masyw górski znajdujący się w ciągu głównego grzbietu Tatr Zachodnich, po którym biegnie granica polsko-słowacka. Do masywu Czterech Wierchów zaliczamy następujące szczyty: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Najwyższym z nich jest Krzesanica, która liczy 2122 m n.p.m. W bocznym grzbiecie odchodzącym od Kopy Kondrackiej znajduje się...

  • Małołącka Przełęcz (1924 m n.p.m.)

    Małołącka Przełęcz znajduje się na wysokości 1924 m n.p.m. w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Leży ona w głównym grzbiecie Tatr, pomiędzy Kopą Kondracką (2005 m) i Małołączniakiem (2096 m). Przez szczyty te i przełęcz biegnie granica polsko-słowacka. Południowe zbocza przełęczy (po słowackiej stronie) należą do Dolinki Rozpadłej, będącej odgałęzieniem Doliny Cichej....

  • Kopa Kondracka (2005 m n.p.m.)

    Kopa Kondracka (słow. Kondratova kopa, 2005 m n.p.m.) to najniższy szczyt z Czerwonych Wierchów, wysunięty najbardziej na wschód, znajdujący się w Tatrach Zachodnich. Kopa Kondracka jest pierwszym od wschodu wierzchołkiem zaliczanym do grupy Czerwonych Wierchów. Stanowi zwornik dla masywu Giewontu. Jest łatwo dostępna ze wszystkich trzech otaczających go przełęczy i...

  • Kondracka Przełęcz

    Kondracka Przełęcz (słow. Kondratovo sedlo) to przełęcz znajdująca się na wysokości 1725 m w północnej grani Kopy Kondrackiej, położona pomiędzy Kopą Kondracką (2005 m) i Giewontem (a dokładniej Kondracką Kopką, ok. 1770 m). Oddziela masyw Giewontu od głównej grani Tatr. Grzbiet biegnący od przełęczy w kierunku północnym, wypłaszczający się w rejonie Wyżniej...

  • Giewont (1895 m n.p.m.)

    Giewont (1895 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych masywó górskich w Tatrach Zachodnich, który składa się z trzech sąsiadujących ze sobą szczytów: Małego Giewontu (1728 m n.p.m.), Wielkiego Giewontu (1895 m n.p.m.) oraz Długiego Giewontu (1868 m n.p.m.). Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest zazwyczaj uznawany za najwyższy szczyt Tatr Zachodnich położony w...

  • Rozdroże Wielka Polana Małołącka

    Rozdroże Wielka Polana Małołącka znajduje się w głębi Doliny Małęj Łąki. Z miejsca tego dostępne są następujące szlaki turystyczne: czarny szlak (Ścieżka nad Reglami) przez Przysłop Miętusi do Doliny Kościeliskiej - 55 min. czarny szlak (Ścieżka nad Reglami) przez Przełęcz w Grzybowcu do Polany Strążyskiej - 1h 5 min. żółty szlak przez Kondracką Przełęcz na Czerwone Wierchy - 2h...

Mapa interaktywna z atrakcjami dostępnymi na trasie:

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Może też Cię zaciekawią