Jaskinie i skałki w Górach Towarnych
Zaktualizowano 6 dni temuGóry Towarne to w rzeczywistości dwa wzniesienia po 343 m n.p.m. z licznymi ostańcami skalnymi i ciekawym systemem jaskiń (Jaskinia Towarna i Jaskinia Dzwonnica). Miejsce to zlokalizowane jest w pobliżu wsi Kusięta (gmina Olsztyn, województwo śląskie) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zwane są też Towarowymi Górami i podzielone sa na Góry Towarne Duże i Góry Towarne Małe.
Trasa proponowanej wycieczki jest stosunkowo łatwa, podejścia nie są wymagające, a fakt możliwości wejścia (z latarkami) do prawdziwej jaskini, jest niewątpliwą atrakcją dla dzieci. Trasa polecana dla rodzin z dziećmi oraz na weekendowe popołudnia. Ze względu na fakt, że Góry Towarne znajdują się bardzo blisko Zamku w Olsztynie, ich zwiedzanie może stanowić rozszerzenie zwiedzania zamku.
Charakterystyka trasy:
- długość trasy: ok. 1,2 km;
- czas: ok. 1 h
- rodzaj trasy: piesza;
- typ trasy: łatwa,
- dojazd samochodem: tak;
- parking: leśny, bezpłatny;
- przydatne wyposażenie: wygodne sportowe obuwie, latarka.
Przebieg trasy:
Góry Towarne
Góry Towarne zbudowane są przede wszystkim z rafowych wapieni skalistych. W skład tych gór wchodzą liczne ostańce, głazy, bloki skalne czy rumowiska. Skały porstają jałowce. Góry Towarne – zwane też Towarowymi – to dość duży kompleks skalny położony na dwóch wzgórzach – Towarne Duże (Płyta i Grota – na mapie...
Jaskinia Cabanowa
Jaskinia znajduje się w Górach Towarnych, koło Kusiąt. Wejście do jaskini jest ciasne, ale dalsze zwiedzanie nie nastręcza trudności. Jaskinia posiada liczne formy naciekowe takie jak: stalagmity, stalaktyty czy polewy. Jej głębokość sięgą 8 m, natomiast długość 47 m. Źródło: peuk.fiiz.pl...
Góry Towarne Duże (343 m n.p.m.)
Góry Towarne Duże lub Góry Towarnie Duże (343 m n.p.m.) – wzniesienie w miejscowości Kusięta w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Jest jednym z wzgórz Wyżyny Mirowsko-Olsztyńskiej będącej częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Według Błaszczyka nazwa Gór Towarnych pochodzi od formy skał, ułożonych jedne na drugich, jak wałki towaru,...
Jaskinia Towarna i Jaskinia Dzwonnica
Obszerny otwór wejściowy do jaskini zachęcał ludzi do jej penetracji już w paleolicie. Swiadczą o tym liczne zabytki znalezione w jaskini w trakcie badań archeologicznych. Po raz pierwszy wzmiankowana w Przewodniku ... wydanym przez Polskie Towarzystwo Krajozawcze w roku 1909.Jaskinie Towarna i Dzwonnica tworzą poziomy, łatwy do zwiedzania system, licznie...
Góry Towarne Małe (343 m n.p.m.)
Góry Towarne Małe lub Góry Towarnie Małe (343 m n.p.m.) – wzniesienie w miejscowości Olsztyn w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, w gminie Olsztyn. Jest jednym z wzgórz Wyżyny Mirowsko-Olsztyńskiej będącej częścią Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Według Błaszczyka nazwa Gór Towarnych pochodzi od formy skał, ułożonych jedne na drugich, jak wałki towaru,...
Ostoja Olsztyńsko-Mirowska
Ostoja Olsztyńsko-Mirowska, leżąca w całości na terenie Parku Orlich Gniazd, stanowi swoistą enklawę naturalnych i półnaturalnych ekosystemów, położoną w bezpośredniej bliskości ośrodka miejskiego i przemysłowego, jakim jest Częstochowa. W tutejszym krajobrazie zwracają uwagę charakterystyczne kompleksy wzgórz wapiennych, z typowymi dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej formami krasowymi, jak ostańce czy jaskinie. Na terenie...
Dojazd:
Jadąc od strony Olsztyna ulicą Mstowską docieramy do pierwszych zabudowań wsi Kusięta i wjeżdżamy w leśną i dość piaszczystą drogę, docierając do leśnego parkingu. Samochód można zostawić już tutaj przy głównej drodze lub pokonać piaszczysty podjazd i dotrzeć na polankę, na której często biwakują turyści. Jesteśmy w centrum Gór Towarnych.
Opis trasy:
Z leśnego parkingu udajemy się na północ, wspinamy się na skałki tworzące Góry Towarne Duże. Na skraju wzniesienia odnajdziemy Jaskinię Cabanową, do której wejście jest bardzo wąskie i eksploracja tej jaskini możliwa jest w zasadzie tylko dla zaawansowanych grotołazów. Możemy jednak bez przeszkód zajrzeć do otworu wejściowego tej jaskini.
Kierując się dalej na północ dotrzemy do punktu widokowego, z którego rozpościera się ładny widok na okoliczne pola i ostańce skalne. U podnóża skałki, do której dotarliśmy znajduje się spore schronisko. Możemy zejść po dość stromych skałkach, aby zwiedzić to miejsce lub wrócić się nieco na południe i tam skorzystać z dogodnej ścieżki prowadzącej do tego miejsca, a przechodzącej obok Jaskini Towarnej.
Jeśli zdecydowaliśmy się zejść bezpośrednio po skałkach, to po zwiedzeniu schroniska skalnego, udajemy się ścieżką u podnóża skał, aby dotrzeć do otworu wejściowego Jaskini Towarnej na wysokości 330 m n.p.m. Jest połączona z drugą jaskinią – Dzwonnicą. Obydwie tworzą poziomy ciąg korytarzy wewnątrz wzniesienia Gór Towarnych Dużych. Jaskinia Towarna posiada bardzo obszerny wylot z dużą salą. Jej ściany są dobrze wygładzone przez wodę. Na południowy wschód odchodzi boczny, 10-metrowej długości korytarz prowadzący do sali, w której pełno jest siana.
Wracamy w kierunku polanki, od której rozpoczynaliśmy naszą wędrówkę, aby przejść następnie na drugie wzniesienie tj. Góry Towarne Małe. Jest to bezleśne wzniesienie z licznymi drobnymi i dużymi skałami. Obydwa wzniesienia mają status użytku ekologicznego, ponadto znajdują się na specjalnym obszarze ochrony siedlisk Natura 2000 o nazwie Ostoja Olsztyńsko-Mirowska. Na skałach Bałwanek, Kogutek i Przekładaniec uprawiana jest wspinaczka skalna.
Ze skałek Gór Towarnych Małych rozpościerają się bardzo ładne widoki na okolice, przede wszystkim na wzgórze zamkowe w Olsztynie (k/ Częstochowy), miejscowość Olsztyn oraz na skałki sąsiadujących Gór Towarnych Dużych.
Opuszczamy to miejsce wracając się w kierunku polanki, z której rozpoczynaliśmy zwiedzanie. Tutaj możemy odpocząć i zrobić sobie piknik lub udać się do pobliskiego, leśnego parkingu, gdzie pozostawiliśmy samochód.