Gr. boj. "Zgorzelec" - 01. Schron polowy (nie istnieje)

Schron polowy przy hucie Zygmunta to nieistniejący element obrony grupy bojowej "Zgorzelec". Był to niewielki żelbetowy schron polowy, którego zadaniem było wzmocnienie obrony skrzydła pozycji w rejonie huty „Zygmunta”. Obiekt powstał w 1939 roku, jako jedno z ostatnich uzupełnień linii fortyfikacji przed wybuchem wojny.
Charakterystyka i konstrukcja schronu
Był to najprawdopodobniej jednostronny schron polowy przeznaczony dla ciężkiego karabinu maszynowego wz. 30, obsługiwanego przez niewielką załogę (jeden podoficer i trzech żołnierzy). Wyposażony był w jedną główną strzelnicę bojową oraz prawdopodobnie dwie strzelnice obrony bezpośredniej. Brak jakichkolwiek systemów wentylacyjnych, łączności czy wyjścia ewakuacyjnego świadczy o jego tymczasowym, polowym charakterze.
Zniszczenie i lokalizacja
Schron ten przetrwał jedynie kilkadziesiąt lat. Został rozebrany najpewniej w latach 60. XX wieku podczas likwidacji starych zabudowań mieszkalnych w rejonie huty, choć niektóre źródła wskazują na ostateczne zniszczenie dopiero w latach 80. Dziś po obiekcie nie pozostał żaden ślad, a jego lokalizacja przybliżona.
Znaczenie militarne
Mimo że niewielki i dziś nieistniejący, schron ten był ważnym uzupełnieniem obrony punktu oporu „Godula”. Chronił strategiczny teren huty „Zygmunta”, który mógł stać się celem potencjalnego ataku z północnego wschodu. Jego obecność potwierdza, jak dynamicznie rozbudowywano linie oporu tuż przed wojną.
Schemat schronu
Rys. Schemat nieistniejącego już schronu polowego grupy bojowej "Zgorzelec".
Źródło: fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
OWŚ - Grupa bojowa "Zgorzelec"
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 01. Schron polowy (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 02. Schron bojowy nr 14
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 03. Schron pozorny (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 04. Schron bojowy nr 15