Gr. boj. "Zgorzelec" - 04. Schron bojowy nr 15
A/807/2021 z 28 kwietnia 2021





Schron bojowy nr 15 to jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie obiektów polskiej linii obronnej z 1937 roku. Zlokalizowany na pozycji zwanej grupą bojową "Zgorzelec", wyróżnia się klasą odporności "D", dwoma kondygnacjami, solidnym uzbrojeniem oraz kopułą pancerną sygnowaną ZO 1938 N1072/141.
Funkcja schronu i uzbrojenie
Obiekt pełnił prawdopodobnie funkcję schronu dowodzenia odcinka, o czym świadczy jego rozbudowana infrastruktura wewnętrzna, w tym schody prowadzące na dolną kondygnację i dwa wyjścia ewakuacyjne, w tym jedno z niższego poziomu.
Na uzbrojenie schronu składały się:
3 ciężkie karabiny maszynowe wz. 30 – jeden osadzony w kopule pancernej, dwa w strzelnicach ściennych za pancerzem warstwowym,
1 ręczny karabin maszynowy,
1 armata przeciwpancerna 37 mm Bofors wz. 36 – zlokalizowana w specjalnej strzelnicy.
Wyposażenie i konstrukcja
Wewnątrz schronu znajdowała się zielona wylewka imitująca PCV, a na dolnym poziomie studzienka wodna. Obiekt wyposażono w optyczne środki łączności, mechaniczny wentylator główny oraz trzy ręczne wentylatory do odsysania gazów prochowych.
Zachowały się również elementy pancerne: kopuła bojowa z 1938 roku oraz pancerz warstwowy z 1937. Niestety, wiele z oryginalnych stalowych drzwi i zamknięć nie przetrwało do dziś.
Stan obecny i znaczenie militarne
Schron nr 15 znajduje się w dobrym stanie technicznym, z zachowanym układem ziemnym i podstawowymi elementami pancerza. Jako jeden z nielicznych dwupoziomowych schronów bojowych w regionie, jest cennym zabytkiem polskiej myśli fortyfikacyjnej przed II wojną światową.
Schemat schronu
Rys. Schemat schronu bojowego nr 15 grupy bojowej "Zgorzelec".
Źródło: fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
OWŚ - Grupa bojowa "Zgorzelec"
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 01. Schron polowy (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 02. Schron bojowy nr 14
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 03. Schron pozorny (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 04. Schron bojowy nr 15