Gr. boj. "Zgorzelec" - 03. Schron pozorny (nie istnieje)

Schron pozorny wchodzący w skład grupy bojowej "Zgorzelec" został wzniesiony w 1938 roku jako część systemu maskowania rzeczywistych pozycji obronnych. ZPełnił rolę pozorowanego celu dla przeciwnika, mającego za zadanie odciągnąć ogień i uwagę od prawdziwych schronów bojowych.
Konstrukcja i funkcja maskująca
Podstawę schronu stanowił nasyp ziemny imitujący masywny obiekt bojowy. Na tylnej ścianie o długości 8 metrów umieszczono dwa fałszywe wejścia – lekkie drzwi z drewna na stalowej ramie – oraz pozorną kopułę. Boczne ścianki konstrukcji zawierały imitacje strzelnic, wzmacniały całość i utrzymywały napór ziemi. Na górze tylnej ściany znajdowały się metalowe pręty do mocowania siatki maskującej, co potęgowało złudzenie prawdziwego obiektu bojowego.
Choć pozbawiony był uzbrojenia, załogi czy systemów technicznych, jego znaczenie strategiczne polegało na wprowadzeniu przeciwnika w błąd – działał jako element wojennej dezinformacji, chroniąc cenne zasoby ludzkie i materialne.
Stan obecny i zniszczenie
Obiekt został zburzony, najprawdopodobniej w trakcie prac porządkowych związanych z niwelacją pobliskich hałd. Nie zachowały się żadne elementy konstrukcyjne, a sam schron najpewniej znajduje się pod warstwą ziemi. Dziś stanowi jedynie świadectwo taktyki maskowania stosowanej przez Wojsko Polskie w przededniu II wojny światowej.
Dlaczego schrony pozorne były ważne?
Choć nie posiadały funkcji bojowych, schrony pozorne odegrały istotną rolę w systemie obronnym – dzięki nim możliwe było rozproszenie ostrzału i zmylenie wroga. Ich obecność potwierdza zaawansowaną świadomość taktyczną ówczesnych inżynierów wojskowych.
Schemat schronu
Rys. Schemat nieistniejącego już schronu pozornego grupy bojowej "Zgorzelec".
Źródło: fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
OWŚ - Grupa bojowa "Zgorzelec"
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 01. Schron polowy (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 02. Schron bojowy nr 14
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 03. Schron pozorny (nie istnieje)
- Gr. boj. "Zgorzelec" - 04. Schron bojowy nr 15