Kaplica Pułkownika w Chorzenicach
Fundatorem był oficer 10. Dywizji Piechoty z Łodzi – płk Adam Nieniewski, który 24 czerwca 1922 roku poślubił w kościółku w Garnku Janinę z Reszków. Przyszła żona oficera otrzymała chorzenicki majątek w spadku po ojcu, światowej sławy śpiewaku operowym Edwardzie Reszke. Gdy po pięciu latach małżeństwa przyszła na świat córka Halina, właśnie poprzez budowę kaplicy uczczono to wydarzenie.
Obecnie wykonano piękny nowy ołtarz z miejscem na relikwie Św. Stanisława Biskupa i Męczennika (które odnaleziono w starym drewnianym ołtarzu) i odnowiono całe wnętrze kapliczki z obrazami i figurami św. Biskupa.
***
Podczas porządkowania kaplicy w Chorzenicach odkryto relikwie Św. Stanisława BM, patrona kaplicy i parafii Witkowice. Relikwie zostały umieszczone w tym miejscu na początku XX wieku, najprawdopodobniej z inicjatywy ówczesnych władz kościelnych i rodziny Nieniewskich, fundatorów kaplicy.
W 2005 roku doszło w Chorzenicach do bezprecedensowego pogrzebu. Prochy 78-letniej Haliny Donimirskiej zostały złożone w urnie w ścianie tej ufundowanej przez jej ojca przydrożnej kaplicy.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Legenda głosi, że Św. Stanisław miał być znieważony przez mieszkańców Borowna, a ugoszczonym przez mieszkańców Chorzenic. Na pamiątkę przebywania św. Stanisława w Chorzenicach wzniesiono drewnianą kapliczkę przy źródle. Według kroniki parafialnej z początku XX wieku do kaplicy była dobudowana skromna izba, w której mieszkał pustelnik Rąbalski, który opiekował się kapliczką, a po śmierci został obok niej pochowany. Dzisiejsza murowana kaplica to zasługa Adama i Janiny z Reszków Nieniewskich.
Źródło: peuk.fiiz.pl