Opis

Jaskinia Rybia (Wodna pod Zawiesistą) to jaskinia w Wyżniej Bramie Chochołowskiej w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich. Ma 10 otworów i kilka przebić do powierzchni (zbyt ciasnych, aby przejść) tuż przy lewym brzegu Chochołowskiego Potoku, kilkadziesiąt metrów od dawnego schroniska Blaszyńskich, na wysokościach 1024 i 1025 metrów n.p.m. Długość jaskini wynosi 358 metrów, a jej deniwelacja 6 metrów.

Jaskinia tworzy sieć ciasnych, szczelinowatych korytarzy, zwykle wypełnionych wodą. Otwory wejściowe usytuowane są w 2 grupach rozdzielonych zboczem. Cztery wychodzą na wschód, reszta na południe lub południowy wschód.

Za otwór główny przyjmuje się jeden z otworów wychodzących na wschód. Idzie się nim do Korytarza na Kontakcie. Po drodze odchodzi szereg bocznych korytarzyków kończących się ślepo lub prowadzących do pozostałych otworów północnych. Z Korytarza na Kontakcie schodzi się do Węzła. Zaczyna się kilka bocznych korytarzy. Ciąg główny prowadzi dalej do Płaskiej Komory. Stąd Korytarzem z Mostami dochodzi się do skrzyżowania. W lewo prowadzi 11-metrowy korytarz, od którego odgałęzia się w obie strony szereg bocznych odnóg. Jedna z nich prowadzi do dużej Pochyłej Szczeliny. Dochodzi się nią po kilkunastu metrach do ciasnego syfonu, który zawsze wypełnia woda (prawdopodobnie łączy się on z dolnymi partiami Szczeliny Chochołowskiej). Z Pochyłej Szczeliny odchodzą też ciasne, zwężające się odnogi prowadzące do otworów wejściowych jaskini wychodzących na południe.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Przyroda

Jaskinia stanowi współczesny podziemny przepływ Chochołowskiego Potoku. Część północna jest wypływem, część południowa przy wysokich stanach wody funkcjonuje jako ponor. Jak wykazały badania, woda z jaskini wpływa do korytarzy położonej niedaleko Szczeliny Chochołowskiej. Istnieje też przepływ wody między jaskinią a Wywierzyskiem Chochołowskim.

Zimą przy otworach występuje lód naciekowy (stalaktyty, stalagmity, pokrywy lodowe), a głębiej lód gruntowy (lity i włóknisty).

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Jaskinia znana od dawna góralom. Pierwsze jej badania przeprowadzili bracia Zwolińscy w 1922 roku.

W latach 2008–2009 sporządzono nową dokumentację jaskini.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 30 dni temu

Dane teleadresowe

34-500 Dolina Chochołowska
place
49.24676697907265, 19.81280137454078Skopiowano do schowka
N49º14'48.361", E19º48'46.085"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Niedostępny
Miejsce/obiekt niedostępne na co dzień do zwiedzania (np. znajdujące się na posesji prywatnej).
Tatry Zachodnie

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.