Grupy obiektów:Tatry Zachodnie

Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.)

Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch 01
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch widok z polany chocholowskiej
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - bacowki polana chocholowska
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - widok na kominiarski wierch ze szlaku na trzydniowianski wierch
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch a1
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - chocholowska o poranku
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch t92
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - 2024 kominiarski wierch 1
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - dolina chocholowska widok na kominiarki wierch
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch a11
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - dolina chocholowska a21
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - maly regiel t58 3
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - wyznia polana chocholowska a1
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch crocus scepusiensis
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch 02
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch 2t18
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch a2
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch a10
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch a3
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - kominiarski wierch t17
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - dolina chocholowska widok na kominiarki wierch
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - dolina smytnia a1
Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) - koscielisko tatry zachodnie t58
Opis

Kominiarski Wierch (1829 m n.p.m.) to wybitny masyw górski w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną Chochołowską i Doliną Kościeliską. Jest jednym z najbardziej spektakularnych szczytów w polskiej części Tatr, gdyż jego wysokość względna wynosi 800 m, co powoduje, że góruje on nad sześcioma dolinami: Kościeliską, Chochołowską, Iwanowską, Iwanicką, Dudową i Lejową. Szczególnie duże wrażenie robi Raptawicka Grań, odchodząca od wierzchołka Kominiarskiego Wierchu w kierunku wschodnim i mająca długość 2 km.

W 1987 r. dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego zamknęła szlak na Kominiarski Wierch uzasadniając to potrzebą ochrony przyrody. Od 2000 r. cały rejon został zamknięty również dla speleologów i naukowców.

Do około 1950 r. masyw Kominiarskiego Wierchu nazywany był Kominami Tylkowymi. Nazwa ta pochodziła od dawnej Hali Kominy Tylkowe, według Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej była to nazwa błędna. Płaski i rozległy szczyt o powierzchni około 4 ha przez pasterzy góralskich nazywany był Pustą Równią.

Z południowej strony Kominiarski Wierch oddzielony jest od Ornaku Iwaniacką Przełęczą. W kierunku wschodnim ciągną się od niego rozdzielone Doliną Smytnią dwie równoległe granie. Większa, mająca ok. 2 km długości, w końcowej części przechodzi w Raptawicką Grań zakończoną Raptawicką Turnią górującą ponad Polaną Pisaną. Odchodzi od niej w górnej części na północny wschód grzbiet Stołów, następnie poprzez Przysłop Kominiarski łączący się z masywem Kościeliskich Kopek. Mniejsza zakończona jest Smytniańskimi Turniami. W kierunku północnym sąsiaduje poprzez nieduży grzbiet zwany Kufą z reglowym wzniesieniem – Wielkim Opalonym Wierchem. Kominiarski Wierch wznosi się ponad Doliną Kościeliską, Dolinką Iwanowską, Doliną Iwaniacką, Chochołowską, Dudową i Lejową.

Cały masyw zbudowany jest z wapieni triasowych i porośnięty bogatą florą roślin wapieniolubnych, m.in. rośnie tu dębik ośmiopłatkowy, szarotka alpejska, goździk wonny, liczne gatunki goryczek. W latach 1879–1885 masyw został botanicznie przebadany przez Bolesława Kotulę. Wśród roślin bardzo rzadkich, w Polsce występujących tylko w Tatrach i to w nielicznych miejscach na Kominiarskim Wierchu występują: szarota Hoppego, starzec pomarańczowy, owsica spłaszczona, jarząb nieszpułkowy, ostrołódka Hallera, mietlica alpejska, przymiotno węgierskie i ukwap karpacki. W skałach występuje około 140 poznanych jaskiń, 8 z nich ma długość powyżej 100 m. Największa to Bańdzioch Kominiarski.

W otoczeniu Kominiarskiego Wierchu znajdowało się 5 hal górskich, które dawniej wypasane były aż pod sam szczyt: Stoły, Kominy Tylkowe, Kominy Dudowe, Iwanówka, Hala Smytnia. Obecnie, po zaprzestaniu wypasu stopniowo zarastają one lasem. Stosunkowo dobrze zachowana jest jeszcze Niżnia Polana Kominiarska (część dawnej Hali Kominy Tylkowe), leżąca przy północnych stokach głównego szczytu. W zboczach Kominiarskiego Wierchu wydobywano rudy żelaza. Jeszcze ok. 1840 r. czynnych było kilka sztolni, do jednej z nich dochodzono po kilkunastometrowej drabinie przymocowanej do skał.

W 1892 Mieczysław Karłowicz wyznakował na własną rękę, jako 16-latek, nieistniejącą już ścieżkę na Kominiarski Wierch od strony północnej, spod Bramy Kraszewskiego i przez Halę Stoły, o czym napisał w Kurierze Zakopiańskim, ale wyczyn ten został zignorowany przez Towarzystwo Tatrzańskie (w 1908 ponowił go znakami niebieskimi, a potem odnowiło go PTT tylko raz, w okresie międzywojennym). W 1901 r. oznaczono nowy szlak turystyczny od Iwaniackiej Przełęczy na szczyt. Był on bardzo popularny, zwiedzany również przez liczne wycieczki szkolne z przewodnikiem. 

Źródło: wikipedia.pl / portaltatrzanski.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

34-512 Dolina Chochołowska
place
49.240743324206996, 19.835418168072383Skopiowano do schowka
N49º14'26.676", E19º50'7.505"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Niedostępny
Miejsce/obiekt niedostępne na co dzień do zwiedzania (np. znajdujące się na posesji prywatnej).
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Tatry Zachodnie

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji