Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.)

Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - 2024 iwaniacka przelecz 1
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - iwaniacka przelecz a2
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - kominiarski wierch 2t18
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - ornak a14
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - 2024 kominiarski wierch 1
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - closed trail to kominiarski wierch przel iwaniacka 07 1995
Przełęcz Iwaniacka (1461 m n.p.m.) - iwaniacka przelecz a1
Opis

Iwaniacka Przełęcz (1461 m n.p.m.) to przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Kominiarskim Wierchem (1829 m) i Suchym Wierchem Ornaczańskim (1835 m) w grzbiecie Ornaku. Prowadzi tędy ścieżka z Doliny Kościeliskiej do Doliny Chochołowskiej. Wschodnie stoki poniżej Przełęczy Iwaniackiej to Dolinka Iwanowska, stoki zachodnie to Dolina Iwaniacka. Na przełęczy znajduje się niewielka polana. Z geologicznego punktu widzenia przełęcz jest granicą pomiędzy zbudowanym ze skał krystalicznych Ornakiem (1854 m n.p.m.) a wapiennym masywem Kominiarskiego Wierchu (1829 m n.p.m.). Do 1987 r. z Iwaniackiej Przełęczy prowadził szlak na Kominiarski Wierch, który zamknięto ze względu na potrzebę odnowę kosodrzewiny.

Iwaniacka Przełęcz znajduje się dokładnie na linii łączącej 3 głębokie przełęcze: Bobrowiecką Przełęcz (po drugiej stronie Doliny Chochołowskiej), Iwaniacką i Tomanową Przełęcz (po drugiej stronie Doliny Kościeliskiej). Jest to rozległe, silnie wgłębione siodło zbudowane z miękkich łupków i dolomitów, pochodzących z dolnego triasu. Dawniej rozciągały się z niej rozległe widoki na Dolinę Tomanową, Ciemniaka, Smreczyński Wierch, Kamienistą i bardzo bliskie stąd południowe stoki Kominiarskiego Wierchu. W wyniku zarastania lasem widoki stają się coraz bardziej ograniczone. Nazwa przełęczy pochodzi od położonej na zachodnich zboczach polany Iwanówka.

Iwaniacka Przełęcz stanowi najpraktyczniejsze połączenie pomiędzy Doliną Kościeliską i Doliną Chochołowską. Podejście na przełęcz od schroniska na Hali Ornak trwa 1:15 h, od Doliny Chochołowskiej 1:20 h.

Na stoku Ornaku, nieco poniżej Iwaniackiej Przełęczy występuje roślina bagno zwyczajne, na niżu Polski gatunek pospolity, ale w Karpatach rzadki.

W XIX wieku poniżej przełęczy eksploatowano panabaz (rudę) zawierającą miedź, a następnie rudę żelaza.

Źródło: wikipedia.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przez Iwaniacką Przełęcz:

  • szlak turystyczny żółty – szlak ze schroniska PTTK na Hali Ornak Iwanowską Dolinką na przełęcz i dalej Doliną Iwaniacką do leśniczówki w Dolinie Chochołowskiej.
    • Czas przejścia ze schroniska na przełęcz: 1:15 h, ↓ 50 min
    • Czas przejścia z przełęczy do leśniczówki: 1:10 h, ↑ 1:30 h

 

  • szlak turystyczny zielony – grzbietem Ornaku na Siwą Przełęcz i przełęcz Liliowy Karb. Czas przejścia: 2:20 h, z powrotem 1:55 h.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

34-511 Kościelisko
place
49.23221667249194, 19.83634886557753Skopiowano do schowka
N49º13'55.98", E19º50'10.856"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie